W dziale | Fakty

Alpinista Bartłomiej Bednarczyk w II LO

Opublikowany 07.12.2017

W dniu 30 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja odbyło się już dziewiąte spotkanie z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium”, które zorganizowali pani Katarzyna Płaszczewska oraz pan Łukasz Wasyluk, opiekunowie Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego „Azymut”.

Gościem uczniów II LO, już po raz drugi, był pan Bartłomiej Bednarczyk – alpinista, miłośnik gór, zdobywca Korony Gór Polski oraz takich szczytów jak: Mont Blanc, Gran Paradiso, Kazbek i Elbrus . Podczas spotkania pan Bednarczyk podzielił się z członkami Azymutu swoją wiedzą i doświadczeniem, które nabył podczas samodzielnego organizowania wypraw z młodszym bratem – Jakubem. Głównym tematem spotkania była ich sierpniowa wyprawa w góry Kaukazu. Alpiniści zdobyli wówczas szczyt Kazbek w Gruzji i Elbrus w Rosji.

Pan Bartłomiej omówił najpierw bardzo ważną rolę przygotowań do wyjazdu w tak wysokie góry. Członkowie „Azymutu” dowiedzieli się także, że przeciętny plecak alpinisty ma pojemność 100 litrów i waży około 30 kg. Następnie gość szczegółowo opisał pięciodniowe wejście na szczyt Kazbek i zmierzenie się z lodowcem Gergeti, co było szczególnie interesujące dla osób, które już były lub dopiero będą jechały do Gruzji wraz z klubem „Azymut” oraz zrelacjonował trzydniowe zdobywanie szczytu Elbrus. Wspomnienia z obu wypraw wzbogacone zostały ogromną ilością zdjęć obrazujących realia alpinistów, którzy na swojej drodze napotykają wiele trudności. Jedną z nich jest choćby bardzo niska i niesprzyjająca człowiekowi temperatura, która na szczycie Elbrusa w momencie ataku szczytowego wynosiła – 30 stopni Celsjusza. Innymi przeszkodami są szczeliny, które można pokonać tylko za pomocą niepewnych mostków śniegowych, szczególnie niebezpiecznych nocą.

Zwieńczeniem wizyty alpinisty był słodki poczęstunek oraz okazja, aby osobiście porozmawiać z panem Bartłomiejem Bednarczykiem o jego pasjonujących doświadczeniach.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (4946).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.