Artystyczne Ferie z PMDK

Od 11 do 22 lutego w PMDK w Lubartowie trwały zajęcia okresowe „Artystyczne Ferie w PMDK”. 71 dzieci codziennie korzystało z warsztatów artystycznych z nauczycielami PMDK (muzycznych, teatralnych, ruchowych, plastycznych) oraz wycieczek i spacerów.

 

W pierwszym tygodniu ferii grupa  odwiedziła Teatr im. H. Ch. Andersena, gdzie obejrzała zrealizowany z humorem spektakl „Calineczka”. Po przestawieniu dzieci miały okazję porozmawiać z aktorem Kacprem Kubcem, a następnie zwiedziły budynek Centrum Spotkania Kultur. Dwa kolejne dni grupa spędziła w Lubartowie – dzieci zwiedziły najpiękniejszy zabytek miasta – bazylikę św. Anny oraz skorzystały z ciekawej lekcji bezpieczeństwa na Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Na warsztatach w PMDK powstały natomiast barwne teatralne maski i pamiątkowe albumy z „Artystycznych Ferii”. Na zakończenie tygodnia grupa wybrała się do Centrum Kultury w Lublinie, gdzie dzieci obejrzały film „Przygody Pana Patyka” i bawiły się w „Dzikim pokoju”.

W drugim tygodniu „Artystycznych Ferii 2019” w PMDK, po gruntownym poznaniu zasad bezpieczeństwa i podzieleniu na grupy, dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach z nauczycielami PMDK (muzycznych, tanecznych i ruchowych, teatralnych i plastycznych). Na warsztatach nauczyli się m.in. nowego tańca i stworzyli pamiątkowe albumy. Grupa miała też okazję spacerować po Lubartowie, po drodze zwiedzając pałac Sanguszków. W czwartek 21.02 dzieci udały się na spotkanie profilaktyczne do Komendy Powiatowej Policji, które przeprowadził pan Łukasz Wójcik. W drugim tygodniu dwukrotnie dzieci wyjechały na wycieczkę do Lublina: do Domu Słów, w którym zwiedzały ciekawą ekspozycję dotyczącą drukarstwa oraz wzięły udział w warsztatach opowiadania historii; do Centrum Kultury – gdzie obejrzały dwa spektakle teatralne w ramach XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W ostatni dzień ferii dzieci trafiły do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie skorzystały z szeregu atrakcji: zwiedzania zabytkowego dworu, chaty i restauracji, gry „Czarna studnia” oraz ogniska i przejażdżki wozem, które przygotowali pracownicy lubelskiego skansenu.

Urszula Bednarczyk