W dziale | Fakty

Będzie 14 lokali socjalnych dla potrzebujących

Opublikowany 21.02.2014

Zgodę na zakup budynku przy ulicy Północnej w Lubartowie wyrazili radni na ostatniej sesji Rady Miasta. Ma on zostać przeznaczony na lokale socjalne dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. DSC_3139

Chcemy zakupić nieruchomość przy ulicy Północnej. Urządzonych zostanie tam 14 lokali socjalnych. W trakcie rozmów z właścicielem wynegocjowaliśmy pełne wyposażenie mieszkań, żeby można było mieszkańców wprowadzać do zasobów – mówił podczas sesji burmistrz Janusz Bodziacki.
Jak podał, budynek po negocjacjach ma kosztować miasto 1 mln 600 tys. zł. W tej wartości mieści się też przylegający do nieruchomości utwardzony plac. Dyskusja nad projektem uchwały trwała 1,5 godziny.

Na ręce burmistrza trafił wcześniej wniosek z podpisami 417 mieszkańców osiedla Kopernika, na którym mają powstać planowane lokale socjalne. Podczas sesji głos zabrała mieszkanka tego osiedla. Nieoficjalnie wiemy, że jest ona żoną pracownika Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. O udzielenie jej głosu wnioskował radny Jacek Tomasiak, prezes spółdzielni.

– O możliwości zakupu tejże nieruchomości ja i moi sąsiedzi dowiedzieliśmy się tak zwaną pocztą pantoflową. W imieniu swoim i sąsiadów wyrażam głębokie oburzenie – czytała przygotowane pismo Lidia Bot-Bąbol. – Dlaczego nikt z Urzędu Miasta nie poinformował nas o takich planach? Dlaczego zostaliśmy zlekceważeni? Nie mieliśmy okazji wyrazić opinii na ten temat. Obawiamy się, że wraz z przyjściem nowych sąsiadów w naszej dzielnicy będą się szerzyć patologie, kradzieże i pijaństwo. (…) Nie godzimy się na takie rządy i na taką demokrację. (…)
Burmistrz Janusz Bodziacki odpowiedział, że jest otwarty na rozmowy i konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Odniósł się także do słów kierowanych ze strony mieszkanki. Stwierdził, że podobne słowa czytał już wcześniej (chodziło o pismo dotyczące konsultacji społecznych w sprawie mieszkań socjalnych, pod którym podpisany jest radny Jacek Tomasiak).

„Lubartowiak” zapytał radnego i jednocześnie prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej, jak skomentuje fakt, że na sesji Rady Miasta, na jego wniosek wystąpiła żona pracownika Spółdzielni Mieszkaniowej, zajmującego kierownicze stanowisko?
– Pani Lidia Bot – Bąbol nie jest związana ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Formalny wniosek o zabranie przez nią głosu podczas sesji miała złożyć radna Ewa Grabek, ale przeoczyła to. Pani Bot-Bąbol ma wybudowany dom znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości z przeznaczeniem na lokale socjalne. Nawet gdyby Pani Lidia była pracownikiem spółdzielni to nie miałbym nic przeciwko temu, aby zabrała głos na sesji. Żaden z pracowników nie jest ubezwłasnowolniony ani pozbawiony praw publicznych i jeżeli ma ochotę brać udział w życiu publicznym, to ma do tego pełne prawo, tak jak pracownicy innych instytucji. Gdyby na sesji chciał wystąpić jej mąż, to również nie miałbym prawa mu tego zabronić – odpowiedział Jacek Tomasiak.

Radny Jan Ściseł (klub Wspólnota Lubartowska) stwierdził, że planowany na mieszkania socjalne budynek to najlepszy wariant ze wszystkich, jakie były analizowane, a obawy mieszkańców są nieuzasadnione.

– Zgadzam się z obawami mieszkańców. Jak będzie taka wola, otwarte spotkanie z mieszkańcami powinno zostać zorganizowane – mówił radny Andrzej Kardasz (klub PiS). – Jako członek zespołu opiniującego przydzielanie mieszkań socjalnych zobowiązuje, aby nie dopuścić tam do powstania tam tzw. patologii. Trudna sytuacja rodzinna nie koniecznie wynika z patologii – dodał.

Radny Jerzy Tracz (klub WL) zwrócił uwagę, że na ulicy Wieniawskiego były podobne problemy, jeśli chodzi o obawy mieszkańców. – Większość tych ludzi nie ze swojej winy jest w trudnej sytuacji. Wielu z nich jest wzorem rodzin – mówił.

Podobnego zdania był radny Zdzisław Wereszczyński. – Nie chcę, aby takie rodziny, które znalazły się w tarapatach, które los doświadczył, utożsamiać z patologią. To niebezpieczne i krzywdzące – apelował.
Głos zabrała także przewodnicząca zespołu opiniującego przydzielanie mieszkań socjalnych, radna Dorota Mazur (klub WL). – Spośród 39 rodzin, które ubiegają się o te mieszkania, znajdują się osoby, które są w ciężkim położeniu. Zrobimy wszystko, żeby te lokale nie zostały przydzielone osobom, które moglibyśmy nazywać patologicznymi – zapewniła.

Opozycja zarzucała, że budynek jest za drogi i nie spełnia wymogów technicznych. Na te zarzuty odpowiedział burmistrz Janusz Bodziacki. – Nie kupimy budynku, jeśli nie będą wypełnione wszystkie wymogi prawne. Dokumenty dopuszczające do użytkowania budynku, jako wielorodzinnego, mamy w posiadaniu i będziemy tego pilnować – mówił.

Za zakupem nieruchomości przy ulicy Północnej głosowało 11 radnych (Robert Błaszczak, Antoni Czop,  Andrzej Kardasz, Zdzisław Wereszczyński, Andrzej Sekuła, Robert Kozak, Jan Ściseł, Jerzy Tracz, Janusz Jemielniak, Dorota Mazur, Marek Polichańczuk),  7 było przeciw (Jacek Tomasiak, Ewa Grabek, Jerzy Zwoliński, , Jarosław Siwiec, Krzysztof Jacek Świętoński, Andrzej Zdunek, Jacek Bednarski), wstrzymało się 2 radnych ( Jakub Wróblewski, Andrzej Zieliński).

Katarzyna Wójcik

 

Poniżej wypowiedź Burmistrza Miasta Janusza Bodziackiego

wsad

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6536).


Skontaktuj się z autorem

Komentarze do artykułu (10)

 1. Mieszkaniec:

  Lokale socjalne tak, sposób pozyskania lokali socjalnych budzący podejrzenia – nie.

 2. Olo:

  żona pracownika spółdzielni, dyrektora jedynego na dodatek czyta z kartki 🙂 i mamy wierzyć że to jej inicjatywa ? hahahahahahaha
  czyżby to był przypadek ? hahahahaha
  skoro tyle było osób przeciw dlaczego akurat tylko ta Pani przemówiła na Radzie Miasta ? hahahahaha

 3. ina:

  Czy ta pani to nie kuzynka prezesa spółdzielni. Nie dziel młoda kobieto ludzi na lepszych i gorszych (biedniejszych)

 4. iks:

  Prezes szyje afery grubymi nićmi. Żadnej finezji

 5. igrek:

  A czy krawiec w Lubartowie nie szyje przypadkiem grubymi, grubszymi i najgrubszymi nićmi w Ratuszu?

 6. Natalia:

  Na stronie lubartow24 jest pokazana cała Sesja dotycząca „Północnej” więc proponuje ją obejrzeć! Pni Lidia wyraźnie mówi, że ona i mieszkańcy nie mają nic przeciwko tego aby zamieszkali tam ludzie którzy naprawdę potrzebują pomocy, a obawiają się tych przez których może szerzyć się pijaństwo itd… Więc ja tu nie widzę dzielenia na lepszych i gorszych…. Proponuję nie wypowiadać się na podstawie zamieszczonego powyżej małego fragmentu wypowiedzi Pani Lidii. Wypowiedź zamieszczona tutaj jest wyrwana z kontekstu i nie pokazuje w całości tego co chciała nam przekazać ta Pani.

 7. mhm...:

  Kto ma prawo do oceny przyszłych lokatorów? Może zamarzyliście o osiedlowej komisji i kastingu na mieszkańców osiedla Kopernika? Wolne żarty droga pani. Jest miejska komisja, która oceni komu z potrzebujących należy przyznać lokal w pierwszej kolejności a wam się marzą konsultacje? W jakim spornym temacie? W jakiej okolicy burmistrz ma prawo wygospodarować mieszkania na lokale socjalne? Daliście się wkręcić prezesowi w kolejny konflikt i o to głównie chodziło. Mam pytanie pomocnicze. Czy na osiedlu Kopernika obowiązuje prohibicja? Czy nie ma konfliktów rodzinnych i nieporozumień sąsiedzkich? Proszę mi nie odpowiadać, proszę odpowiedzieć sobie…

 8. mis:

  Wszyscy wiemy co dzieje się na slawinskiegi i lubelskiej ja nie dziwię się tym ludziom ze sie boją iproponuje nie skracać wypowiedzi tylko umieścić całe nagranie ukazujące obiektywnie obraz sprawy…

 9. qwerty:

  Przecież nikt nie dzieli tu ludzi na lepszych i gorszych z tego co widziałem na filmie w calosci to na zlekcewazonych i lekcewazacych…a wybory idą

 10. Wszyscy wiemy:

  Skąd wy to wszystko wiecie? Ktoś kogoś zamordował, podpalił? O ile wiem, to ostatnie głośne morderstwo zdarzyło się w innych okolicach i nie dotyczyło ludzi, których się obawiacie. Patologia śmierdzi i budzi odrazę. Patologia ładnie pachnie i schludnie wygląda. Bądź czujna!!!

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.