„Czwórka” zaprasza

Od 2 kwietnia ruszyła rekrutacja w szkołach miejskich na nadchodzący rok szkolny 2015/2016. W kolejnych wydaniach Lubartowiaka przedstawimy ofertę miejskich placówek. Kontynuujemy cykl rozmową z Krzysztofem Świciem, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie.
(J.A.)

SONY DSC

Dlaczego warto wybrać właśnie „Czwórkę”?

-Patronem naszej szkoły jest Jan Paweł II, wielki Polak i wielki autorytet. W pracy z dziećmi przyświecają nam Jego słowa, które są mottem szkoły: „ W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem. O to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał…”
Jak to wygląda w praktyce? Od 2007r. w murach SP4 funkcjonują oddziały integracyjne, do których uczęszczają dzieci wymagające stosowania specjalnych metod i warunków nauki. Jesteśmy jak dotąd jedyną taką szkołą w powiecie lubartowskim. Nasza kadra oświatowa poszerzyła i uzupełniła kwalifikacje zawodowe. Dziś nauczyciele „Czwóreczki” posiadają po kilka specjalności i nadal się doskonalą, aby skutecznie dostosowywać metody pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów. W klasach integracyjnych pracuje po dwóch nauczycieli (prowadzący i wspomagający) oraz pomoc nauczyciela. Taka organizacja nauki sprawia, że uczniowie naszej szkoły corocznie osiągają wysokie wyniki (powyżej średniej województwa i powiatu), potwierdzone przez sprawdzian ogólnopolski organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Posiadamy laureatów konkursów przedmiotowych na poziomie wojewódzkim. Zdobywamy również bardzo dobre wyniki sportowe, już drugi rok z rzędu zdobyliśmy II miejsce w powiecie w klasyfikacji ogólno sportowej. Aby taka sytuacja mogła mieć miejsce, należy z równą troską pochylić się nad tymi, którzy mogą osiągnąć więcej i dać im szanse na sięgnięcie po sukces, jak zatrzymać się nad tymi, dla których sukces to zrozumienie otaczającego świata i umiejętność odnalezienia się w jego zawiłościach. Potrafimy to robić. Wynika to ze specyfiki szkoły i zwyczajnej wrażliwości na potrzeby naszych uczniów.
Jesteśmy najmniejszą placówką oświatową w mieście. Do szkoły uczęszcza około 270 uczniów, a odległość do szkoły nie przekracza 2 km. Dzięki temu mamy bardzo dobry kontakt z rodzicami, a uczniowie nie są anonimowi. Znamy dobrze ich potrzeby, troski i potrafimy na nie szybko i skutecznie reagować.
Przy szkole funkcjonuje oddział przedszkolny, przygotowujący dzieci do rozpoczęcia nauki na I etapie edukacyjnym. Dla dzieci oczekujących na lekcje lub na rodziców, prowadzona jest świetlica. Mamy również stołówkę, z której korzysta około 160 uczniów.

Jakie szkoła ma sposoby na pomoc dzieciom w nauce?

– Na to pytanie po części udzieliłem już odpowiedzi, mówiąc o nauczycielach. Jednak dobrze wykształcona i pozytywnie zmotywowana kadra, to tylko część tajemnicy naszych osiągnięć i sukcesów. Zaplecze techniczne i wyposażenie w nowoczesne pomoce dydaktyczne, to kolejny atut naszej szkoły. Prawie w każdej klasie są rzutniki multimedialne i komputery, w kilku tablice interaktywne, jest sala doświadczania świata, sala gimnastyczna, nowoczesny plac zabaw. W najbliższej przyszłości dobudowane zostanie nowoczesne skrzydło szkoły. Śmiało możemy powiedzieć, że nie ma powodu do wstydu, a mamy porównanie i odniesienie do szkół w różnych krajach UE. Nasi nauczyciele w ramach realizowanych projektów odwiedzają szkoły partnerskie w Belgii, Niemczech, Holandii, Portugalii, Włoszech, Walii, Słowenii, Słowacji, Grecji i Turcji i tam zapoznają się z nowymi metodami pracy z dziećmi, promują też naszą szkołę i region. W wyjazdach uczestniczą również nasi uczniowie, którzy poznają formy nauki w innych krajach, nawiązują znajomości z rówieśnikami, a potem dzielą się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami.
Nauczyciele naszej szkoły realizują również programy autorskie i innowacje pedagogiczne: „English and Multimedia”, „Dotykamy Świata”, „Razem być, doświadczać, przeżywać.”, „Chcę być zdrowy i bezpieczny”, „Dziecięca akademia umiejętności”, „Matematyka i multimedia”, „Z wodą na ty”. To tylko niektóre z nich.
W naszej szkole ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II. Zostało ono założone przez naszych nauczycieli. Stowarzyszenie udziela wielorakiego wsparcia ponad 150 dzieciom niepełnosprawnym, w trudnej sytuacji życiowej, także naszym uczniom.

Jakie formy zajęć dodatkowych prowadzi „Czwórka”?

-Dzieci uczęszczające do naszej szkoły mają możliwość rozwijania swoich talentów i zainteresowań również w czasie zajęć pozalekcyjnych. Są to: samorząd uczniowski, koło teatralne, dziennikarskie, matematyczne, młodego ekologa, języka angielskiego, historyczne, plastyczne, zespół wokalny, zespoły taneczne, oaza, SKS, klub „Wiewiórka”, chór szkolny, zajęcia z robotyki, szkolny wolontariat. Ponadto dzieci uczestniczą w różnych formach aktywności w ramach realizowanych projektów jak np.: „Szkła współpracy”, „Comenius”, „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, „Uczeń na szóstkę”, „Szkoła z klasą”, „Szkoła bez przemocy” i inne. Myślę, że więcej informacji o naszej działalności można znaleźć na naszej stronie internetowej www.sp4.pl, na stronach Lubartowiaka czy w lokalnych serwisach internetowych.

„Czwóreczka” to wyjątkowe miejsce. Dlaczego? Ponieważ skupiamy uczniów i nauczycieli, którzy dobrze się rozumieją, chętnie ze sobą przebywają. Poza wiedzą przedmiotową, której z natury rzeczy dostarcza każda szkoła, przygotowujemy swoich wychowanków do trudnej sztuki akceptacji i tolerancji, a także zwykłej, ludzkiej wrażliwości.
A to akurat jest umiejętność bezcenna.