W dziale | Fakty

Dary dla dzieci z Białorusi i Ukrainy zebrane

Opublikowany 03.12.2013

30 listopada zakończyła się w Lubartowie akcja „Polacy – Rodakom”, organizowana wobec  trudnej  sytuacji  Polaków  mieszkających  za wschodnią  granicą. Taka inicjatywa prowadzona jest na Lubelszczyźnie od 14 lat i ma na celu zbiórkę i przygotowanie paczek świąteczno-noworocznych dla polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie. Od 15 października do siedziby organizatorów –  NSZZ  „Solidarność”  Region  Środkowowschodni oddział  w  Lubartowie  przy ul. Legionów  63 można było przynosić dary rzeczowe i produkty spożywcze o długim okresie przechowywania tj. słodycze, kakao, konserwy, makaron, cukier, kasza, ryż,polacy rodakom książki z polską literaturą piękną, książki dla dzieci oraz zabawki.

Zebraliśmy 349,20 kg darów (214,60 kg żywności, 134,60 kg zabawek i książek). Akcję patronował Stanisław Gogacz, senator RP – informuje Józef Małyska, szef sztabu i pełnomocnik akcji.

Dary zostaną przekazane do magazynu w Lublinie, gdzie przygotowane będą z nich paczki. W ubiegłorocznej  akcji „Polacy – Rodakom” przygotowano 1600 paczek. Każda była oznaczona biało-czerwonym paskiem i znaczkiem akcji. Pierwsze transporty ze świąteczną pomocą liczyły nieco ponad 200 paczek. W kolejnych latach liczba ta była coraz większa. Zbiórki darów prowadzono w Lubartowie i Lublinie, ale też m.in. w Krakowie, Cieszynie, Szczecinie, Gdańsku, Warszawie.

Sylwia Nowokuńska

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7467).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.