Gimnazjaliści z „Dwójki” w Telewizji Lublin

W Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie uczniowie rozwijają swoją wrażliwość i kreatywność na zajęciach artystycznych, m.in. pogłębiając wiedzę na temat sztuki filmowej, a także przygotowując się do świadomego obcowania z kulturą czy podejmując samodzielne próby realizacji filmowych.główne_tvlublin
Uczniowie uczęszczający na zajęcia edukacji filmowej wraz z nauczycielami Urszulą Dobosz-Chruścik, Kingą Kasprzak i Barbarą Kukier 4 grudnia . pojechali na wycieczkę do Lublina. Program wycieczki obejmował wizytę w TVP Lublin oraz obejrzenie filmu Kosogłos z serii Igrzyska śmierci.
Po wyjątkowych przestrzeniach TVP oprowadzał nas pan przewodnik, znający specyfikę produkcji telewizyjnej. Obejrzeliśmy m.in. studia nagrań, pomieszczenia reżyserskie, magazyn rekwizytów i scenografii.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od głównego studia nagrań, gdzie ujrzeliśmy niezliczoną ilość świateł i kamer oraz różne rodzaje mikrofonów. W tym studio nagrywany jest popularny program Jeden z Dziesięciu. Następnie byliśmy w studio nagrań pogody. Jest to małe pomieszczenie, w którym na niebieskim tle prezenterka zapoznaje telewidzów z prognozą pogody.
Ciekawe było to, że mogliśmy zobaczyć, jak wygląda produkcja telewizyjna podczas przygotowań do nagrania programu Panorama Lubelska. Jak się okazało, cały ten proces jest niezwykle trudny i wymaga pełnego profesjonalizmu. Niektórzy z bardziej śmiałych próbowali swoich sił, mierząc się z wykonaniem zadania prezentera pogody czy też prowadzącego Panoramę Lubelską.
Pan przewodnik opowiadał o tajemnicach telewizji i „magicznych sztuczkach” związanych przede wszystkim z grafiką komputerową, światłem i scenografią. Dowiedzieliśmy się, że są pomieszczenia, zwane reżyserkami, skąd ekipa kieruje nagrywanym „na żywo” programem, a także operuje dźwiękiem, wizją i światłem. Dopiero te pomieszczenia, choć pięknie wyglądające, pozwoliły nam zrozumieć „magię telewizji”. Ponadto mieliśmy sposobność wcielić się w rolę kamerzysty, operatora czy prezentera telewizyjnego i doświadczyć przebiegu pracy w reżyserce. Wędrując po licznych pomieszczeniach spotykaliśmy znane twarze z telewizji, m.in. redaktorkę Annę Dąbrowską.
Kolejnym punktem programu było obejrzenie – w nowoczesnym, opartym na współczesnej stereoskopowej kinematografii Cinema City – filmu Igrzyska śmierci w reżyserii Francisa Lawrence’a. Scenariusz w oparciu o powieść Suzanne Collins napisał Danny Strong.
Trzecia część Igrzysk śmierci to jeden z największych kinowych hitów ostatnich lat i nowej, wielkiej popkulturowej sagi. W imponującej obsadzie znaleźli się nagrodzeni Oscarami Jennifer Lawrence w roli Katniss Everdeen i Phillip Seymour Hoffman w roli Plutarcha Heavensbeena, a także Donald Sutherland. Po raz pierwszy w Igrzyskach śmierci, w jednej z kluczowych ról, zobaczyliśmy Julianne Moore.
Katniss wraz z matką i siostrą mieszka w legendarnym, podziemnym dystrykcie trzynastym, który, wbrew kłamliwej propagandzie, przetrwał zemstę Kapitolu. Z nowymi przywódcami na czele, rebelianci przygotowują się do rozprawy z dyktatorską władzą. Katniss, mimo początkowych wahań, zgadza się wziąć udział w walce. Staje się symbolem oporu przeciw tyranii prezydenta Snowa.
Wycieczka do Lublina zapisze się głęboko w przeżyciach uczestników. W drodze powrotnej do domu wszyscy wymieniali się wrażeniami z tego dnia. Poznanie tajników telewizji oraz obejrzany film poszerzy zainteresowania artystyczne tematyką filmową uczniów.
Urszula Dobosz-Chruścik

100_4165 100_4187 100_4190