W dziale | Fakty

GOK Jeziorzany pokazuje jak znaleźć szczęście – film

Opublikowany 31.08.2012

Film o gminie Jeziorzany

– Mówią, że na Lubelszczyźnie niełatwo znaleźć jest szczęście. My je znaleźliśmy. Zobacz gdzie i zobacz jak – zachęcają twórcy filmu promującego Gminę Jeziorzany… Poniżej przeczytacie refleksje na temat tego miejsca na ziemi oraz odpowiedź na pytania: po co, jak, kiedy, dlaczego i …za co powstał film.

O Jeziorzanach

To biedna gmina, duże bezrobocie, niskie dochody, dużo alkoholu. Mało kto tu zajeżdża bo droga to asfaltowe klepowisko, nie ma hoteli, restauracji, festiwali ani nawet dużego supermarketu. Rozwój jest wolny i nierówny. Gmina intensywnie pozyskuje środki unijne, są pomysły, plany ale w budżecie brakuje na wkład własny do projektu. Mieszkańcy czują, że prawdziwe życie dzieje się w telewizji i innych miastach a o nich świat zapomniał. Tak rodzą się kompleksy, brak tożsamości lokalnej, patologie, frustracje… Omijają nas drogi, inwestycje, brakuje milionerów i wielkich korporacji, krowy dają mało mleka. Jak tu żyć? Nie poddajemy się . GOK Jeziorzany daje odpowiedz.

O GOK

Tym filmem spróbowaliśmy po swojemu dać odpowiedź „Jak tu żyć” i przekazać ją mieszkańcom. GOK Jeziorzany to placówka jednoosobowa z rocznym budżetem netto na działania kulturalne wynoszącym 20 000 zł. Tylko dzięki pasji, uporowi i wrodzonej chęci do działania oraz oczywiście funduszom unijnym mamy szansę funkcjonować. Piszę „mamy” bo GOK Jeziorzany poza dyrektorem to jeszcze kilkoro z dobrego serca pomocników. GOK Jeziorzany to nie tylko dożynki i gminne festyny. Misją naszą jest przyciąganie małej gminy do świata. Chcemy tchnąć w ludzi ducha pasji, wyrwać ich z niemocy, nudy i rutyny codzienności. Pokazać im, że są alternatywy dla alkoholu, wandalizmu, agresji, telewizji, nic nierobienia. Że twórcze spędzanie czasu może być sposobem na życie i zarabianie. Promujemy działalność twórczą, organizujemy konkursy szachowe, śpiewu, tańca, wycieczki, festyny, wystawy, wspieramy w rozwoju biznes, udostępniamy młodzieży infrastrukturę do twórczego spędzania czasu. Inspirujemy do poszukiwania własnej drogi życiowej. Pokazujemy światu, że Jeziorzany istnieją. Z takim budżetem nie jest łatwo ale walczymy. Postanowiliśmy stworzyć film o gminie Jeziorzany…

O filmie

To film o prostym szczęściu. O duszy, o naturze, wolnym czasie, spokoju, miłości, dzieciństwie, o pasji… I o prawdziwym bogactwie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak obce dla niektórych są to pojęcia. Chcemy wszystkim uzmysłowić, że szczęście to nie do końca to co pokazują w telewizji. To nie luksusowe wozy, wielkie wille, drogie alkohole, tytuły i okrągłe w zera bańki. To drobne przyjemności, proste rozkosze życia, o których w pędzie dnia tak często zapominamy. Nie jesteśmy biedni bo mamy w sobie szczęście. Mamy szczęście, że możemy pójść nad Wieprz, na ryby, posłuchać wiatru, odpocząć na łące, poczytać książkę, wyjść na spacer, ładnie wyglądać po wizycie u fryzjera. W filmie promujemy- szczęście.

Film powstał na przekór malkontentom i tym wszystkim którzy nic nie robią mówiąc, że się nie da. To się nie uda, nie ma pieniędzy, nic się nie dzieje

O realizacji

Pracę nad filmem trwały ponad rok. Ten swoisty film wymagał swoistej realizacji. Ponad rok namawiałem upatrzony Dom Produkcyjny by zainteresował się naszym projektem. Do realizacji namówiłem Dom Produkcyjny Codeina. To najbardziej utytułowana agencja na rynku Lubelskim ( w samym 2011 roku zdobyła za swoje produkcje 6 nagród w kraju i za granicą), znana choćby z takich produkcji jak „Lubelskie – Chwilo trwaj” czy „ Przeżyj studia” i serii produkcji dla zagranicznych klientów. Ich produkcje cechują się niesamowite, poetyckie zdjęcia, emocjonalny klimat i urok. Trudno było ich przekonać by nakręcili film o małej, biednej gminie Jeziorzany, gdzie pozornie nic się nie dzieje. Jednak po kilku spotkaniach z twórcami okazało się, że mimo sukcesów to pozytywnie nakręceni ludzie dla których liczy się przede wszystkim pasja i wyzwania. Tak narodziła się nić porozumienia. Film realizowali w przerwach między planami reklam, jakby w czasie odpoczynku od komercyjnych produkcji, co mam wrażenie wywarło wpływ na ostateczny kształt dzieła. Jako, że nie ma u nas wykwintnych hoteli 5 osobowa ekipa filmowa spała na scenie w GOK. Sporo pomysłów przyniosło samo życie, jak choćby awaria samochodu. To dzięki ich umiejętnościom film nabrał charakteru wielkobudżetowej produkcji. Dla nas taki film to naprawdę wielka produkcja, ogromny wysiłek i wyzwanie. I zarazem ogromny sukces. Było trudno, ale daliśmy radę.

Zapraszamy na film.

Jeziorzany- w poszukiwaniu szczęścia” – czas trwania: 18:55, reżyseria: Damian Mika, zdjęcia: Mikołaj Majda, montaż: Piotr Dobosz, kierownik produkcji: Łukasz Wyroślak , koncepcja kreatywna Codeina Creative Team.

Film powstał dzięki wsparciu Unii Europejskiej i programu Leader PROW 2007- 2013.

Damian Mika

Dyrektor GOK Jeziorzany

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7479).


Skontaktuj się z autorem

Komentarze do artykułu (1)

  1. Ania N:

    Gratulacje!!! świetna promocja, aż chce się do was wpaść!:) świetny film!

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.