II LO na wymianie w Gruzji

W ramach programu „Młodzież w działaniu” w dniach 8 – 18 września w gruzińskim Kobuletii odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży. Wzięły w niej udział 62 osoby z 6 krajów: Gruzji, Polski, Ukrainy, Armenii, Włoch i Estonii. Polskę reprezentowała między innymi grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.621bd19c52f2bc528156f9067c42b6c6

Bezpośrednia relacja uczestnika:

Droga minęła nam w mgnieniu oka, gdyż jeszcze tego samego dnia po podróży samolotem z warszawskiego Okęcia dotarliśmy do gruzińskiego Kutaisi, a później do Kobuleti. Byliśmy pierwszą grupą i od razu, po zjedzeniu tradycyjnego chaczapuri, poszliśmy kąpać się w Morzu Czarnym. Gdy dotarły kolejne grupy od razu okazało się, że uczestnicy projektu to ludzie niezwykle mili i otwarci.

Przez pierwsze dni mieliśmy wiele zabaw integracyjnych, co sprzyjało poznawaniu się osób pochodzących z różnych kręgów kulturowych i zacieśnieniu się przyjaźni między uczestnikami wymiany.

Uczestnicy mogli wybierać interesujące ich warsztaty: media i fotografia, animacja, teatr, taniec i robótki ręczne, a kontynuując prace w grupie tematycznej poszerzali swoją wiedzę i nabywali nowe umiejętności. Rezultaty zostały zaprezentowane ostatniego dnia.

Poza poszerzaniem naszej wiedzy mieliśmy także szansę zapoznać się z kulturą i tradycją krajów partnerskich podczas wieczorów narodowych, na których poznaliśmy przysmaki z innych krajów, ciekawostki geograficzne, dowcipy, tańce, co jeszcze bardziej nas zintegrowało i uświadomiło jak niewiele nas od siebie różni.

Punktem kulminacyjnym była całodniowa wycieczka do niesamowitego, nadmorskiego miasta Batumi, które urzeka turystów swą architekturą, nowoczesnością i pięknem.

Nikt z nas nie zapomni pięknych chwil spędzonych nad Morzem Czarnym, krów na ulicach, gruzińskich kierowców, a przede wszystkim wspaniałych ludzi, których mogliśmy poznać.

Specjalne podziękowania grupa z II LO kieruje pod adresem Andrzeja Smyka z Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, koordynatora poczynań uczniów z Polski.

SONY DSC