W dziale | Fakty

II LO rozmawia o współczesnych zagrożeniach

Opublikowany 15.01.2016

12 stycznia w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie miało miejsce spotkanie z wykładowcą Wydziału Politologii UMCS na temat terroryzmu.

Uczniowie II LO, pracujący w klasach z rozszerzeniem z historii, wzięli udział w wykładzie, który przeprowadził dr Bartosz Bojarczyk, będący pracownikiem Zakładu Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Pierwsza część spotkania opierała się na wyjaśnieniu znaczenia samej definicji terroryzmu. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa. Celem zamachów terrorystycznych jest przede wszystkim zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych zadań. Takie działania są najczęściej uderzeniem w niewielką część ludności, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań. Terroryzm można podzielić również ze względu na cel działania. Wyróżnia się terroryzm polityczny, prawicowy bądź też lewicowy, indywidualny, zbiorowy czy państwowy. Dodatkowo uczniowie dowiedzieli się, jaka różnica występuje pomiędzy zwykłymi przestępstwami a działalnością terrorystyczną. Młodzież rozmawiała z wykładowcą UMCS na temat terroryzmu w latach ubiegłych, jak i obecnie oraz dowiadywała się, w jakim celu najczęściej przeprowadzane są akcje terrorystyczne w Europie i na całym świecie.

Druga część spotkania dotyczyła kwestii studiowania na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi kierunkami, które oferuje dany Uniwersytet. Największe zainteresowanie wzbudziły kierunki takie jak: stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe, politologia czy też produkcja medialna.

Spotkanie zorganizowała p. Teresa Rojek w ramach umowy patronackiej II LO z Wydziałem Politologii UMCS.

3 1 2

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7581).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.