W dziale | Fakty

II LO ze spektaklem „Tango”

Opublikowany 08.01.2018

SCENA 44. to projekt teatralny uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie. Pomysł na stworzenie grupy zrodził się po kolejnym sukcesie młodzieży w Festiwalu Szekspirowskim w marcu 2016 roku.

W skład grupy wchodzą uczniowie II LO, dlatego jej kształt zmienia się co roku, w zależności od tego, kto chce zająć się na poważnie szeroko pojętymi działaniami teatralnymi. Obecnie w zespole działa około 30 osób. Dzięki uprzejmości Dyrekcji II LO młodzi artyści mają swoje miejsce prób i zaplecze teatralne, które stopniowo rozbudowują. Wielkim wsparciem plastycznym i powiedzmy… duchowym otacza ich p. Cezary Misiurski. Opiekunem grupy jest Rafał Wrotkowski.

Już w najbliższą środę artyści przygotowali kolejną premierę. Tym razem wybór padł na jedną z najważniejszych sztuk polskiego teatru – „Tango” Sławomira Mrożka. Pierwodruk dzieła ukazał się w 11. numerze „Dialogu” w roku 1964. Po raz pierwszy wystawione zostało w Bydgoszczy w 1965, a wydane w 1973 w 2. tomie „Utworów scenicznych”. Od wielu lat wpisane jest na listę szkolnych lektur.

Mimo upływu lat „Tango” może być tekstem ciągle aktualnym, dotyczy bowiem spraw zawsze ważnych, dotyczących bezpośrednio człowieka i obywatela: prawa do buntu, romantycznych modeli wychowawczych, wpływu polityki i sztuki na życie społeczeństw, rozpaczliwych prób poszukiwania miłości…

Scenariusz przedstawienia został napisany przez Rafała Wrotkowskiego. Autor i reżyser spektaklu tym razem trzyma się wiernie tekstu Mrożka, wydobywając na światło dzienne to, co aktualne i bliskie młodemu człowiekowi.

Prace nad spektaklem, z różną intensywnością, trwały od kwietnia 2017 roku, a ich finał będzie można zobaczyć w II LO w Lubartowie w przyszłym tygodniu. Premiera odbędzie się w środę (10. 01.) o godzinie 18:00, a występ popremierowy dzień później (11. 01.) w czwartek także o 18:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Jednocześnie informujemy, że w trosce o odbiór sztuki przygotowaliśmy BEZPŁATNE, numerowane wejściówki, które można odbierać w sekretariacie szkoły.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: https://www.facebook.com/scena44/.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (5734).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.