W dziale | Fakty

IV edycja „SKARBNICY TRADYCJI LUDOWYCH” w Przedszkolu nr 4

Opublikowany 31.03.2017

IV edycję „Skarbnicy Tradycji Ludowych” zorganizowano 23 marca w Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lubartowie. Dyrekcja, grono pedagogiczne i dzieci z zespołu „LUBARTOWSKIE NUTKI” zaprosili gości – lubartowskich regionalistów, nauczycieli i rodziców na piękne widowisko.

Uroczystości te realizowane są w ramach programu regionalnego bryczką po Lubartowie. Edukacja regionalna zajmuje ważne miejsce w przedszkolu. Wprowadza dzieci w świat przeżyć i emocji, doświadczeń i odkryć. Dzieci poznają tradycje naszego regionu poprzez naukę tańców ludowych, przyśpiewek, pieśni i wierszy. 

Już ozimina szumieć zaczyna….”

Tymi słowami dzieci z grupy VII i IX należące do zespołu przedszkolnego „Lubartowskie Nutki” pod kierunkiem: Elżbiety Bystrzyckiej, Beaty Romanek i Moniki Pacek rozpoczęły występ w ramach IV edycji „Skarbnicy Tradycji Ludowych”. Myślą przewodnią uroczystości były obrzędy ludowe związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Starodawny zwyczaj nakazywał ludziom zmęczonym trudami zimy pożegnać Marzannę, która była symbolem zimy i wprowadzić do wsi gaik – zwiastun wiosny.

Obrzędom tym towarzyszyła ogromna radość i chęć zabawy.

Radosny nastrój towarzyszył również przedszkolakom. Wspólnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki na pożegnanie Marzanny. Dzieci zaprezentowały widzom tańce ludowe: krakowiaka, polkę, kujawiaka i tańce cieszyńskie. Swoje taneczne popisy przeplatały przyśpiewkami ludowymi. Na koniec występu dzieci wprowadziły gaik i razem z nim zatańczyły i zaśpiewały składając wiosenne życzenia.

Występ w wykonaniu dzieci był źródłem wielu ciepłych przeżyć. Swoimi umiejętnościami tanecznymi i wokalnymi dzieci wzbudziły ogromne uznanie i podziw widzów. Za występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Bardzo gorąco dziękujemy dyrekcji Pani Bożenie Stawrew i Zycie Osiej za możliwość rozwoju w duchu tradycji regionalnej, paniom wychowawczyniom Beacie Romanek i Elżbiecie Bystrzyckiej za przygotowanie dzieci do występu, pani choreograf Monice Pacek za pomoc przy realizacji projektu, a przede wszystkim występującym przedszkolakom za piękny występ .

Podziękowania także należą się paniom: Beacie Guz, Agnieszce Woźniak, Katarzynie Dziedzic, Beacie Ciołek oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do tak pięknej uroczystości.

Rodzice

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6927).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.