Ksiądz Arkadiusz Paśnik i jego „Obietnica”

Tragiczne i przejmujące losy babci zesłanej w młodości na Sybir oraz relacja z wyprawy szlakiem polskich wygnańców. Właśnie ukazała się książka księdza Arkadiusza Paśnika, który przez wiele lat związany był z Lubartowem.

„Obietnica. Historia, którą napisało życie” – to tytuł książki autorstwa księdza Arkadiusza Paśnika. Kapłan przez 13 lat mieszkał i pracował w obietnica-histroia-ktora-napisalo-zycie_5370d43771205Lubartowie, w 1997 roku został kapelanem Sióstr Felicjanek w Lubartowie. Obecnie jest proboszczem w Kościele pod wezwaniem  św.Michała Archanioła w Lublinie.

Książka to dokumentacja wspomnień Henryki Paśnik, babci księdza Arka, która w 1940 r., podobnie jak setki tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich została zesłana na Sybir. Kobieta prowadziła tam swój dziennik.

„Dworzec. Ktoś przeraźliwie krzyczy. Jacyś ludzie o twarzach upiorów chwytają moje rodzeństwo i wrzucają do
bydlęcych wagonów. Na peronie leży w kałuży krwi noworodek. Malutka dziewczynka, córeczka naszych sąsiadów. Wszystko płonie. Z głośników słychać przeraźliwe słowa: „Stacja Sybir” – to fragment „Obietnicy”, która została wydana pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.

Ksiądz Arek po 70- latach odbywa wyprawę w przeszłość szlakiem polskich zesłańców, w tym jego bliskich. Trasa wiedzie ponad 5 tys. km. przez Warszawę, Mińsk, Smoleńsk, Moskwę, Czelabińsk, Astanę, Karagandę aż do Ałma Aty. Potem stepem około 300 km do miasta „Czu”. Relację z tej wyprawy zamieścił w książce.
Książka jest hołdem wobec niewyobrażalnego cierpienia jakie ponieśli Zesłańcy na Sybir i do Kazachstanu – napisał ksiądz Arek na swojej stronie facebookowej.

24 maja promocja jpodczas uroczystości Bożego Ciałaego książki miała miejsce na Warszawskiech Targach Książki. Kolejna  odbędzie się 17 czerwca, godz. 16.00  na Zamku w Lublinie w Galerii Malarstwa Polskiego.
(kw), fot. archiwum