W dziale | Fakty

Licealiści rozmawiali o Nadleśnictwie Lubartów

Opublikowany 17.01.2018

11 stycznia uczniowie klasy I g z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie gościli Annę Frydel, zajmującą się edukacją i turystyką w Nadleśnictwie Lubartów.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy opiekunki Szkolnego Klubu Kajoznawczo-Turystycznego „Azymut” – Katarzyny Płaszczewskiej, która od wielu lat współpracuje z tą jednostką Lasów Państwowych.

W formie prezentacji, a następnie pogadanki, poznaliśmy pracę Nadleśnictwa Lubartów, które obejmuje cztery powiaty na terenie województwa lubelskiego, a przede wszystkim obszar Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, który zyskał miano „zielonych płuc Lublina”. Główne zadania, które podejmowane są na tym terenie, to zalesienie, pielęgnacja i ochrona powierzchni lasu. Ważne jest to, że my, młodzi ludzie, także możemy przyczynić się do pielęgnacji lasów i w porze wiosennej wybrać się na sadzenie nowych drzew w ramach prowadzonej przez Nadleśnictwo Lubartów tzw. Szkółki Stróżek, która zajmuje się również sprzedażą sadzonek drzew i krzewów. Od kilku lat w swojej ofercie turystycznej Nadleśnictwo Lubartów proponuje biegi na terenie lasów i ścieżek turystycznych, jazdę na rowerze, jazdę konną czy „nordic walking”. Nadleśnictwo wyznaczyło również specjalne obszary na ognisko, które może być zwieńczeniem zimowego kuligu. Podczas prezentacji Anny Frydel dowiedzieliśmy się więcej o specyfice leśnych terenów otaczających nasze miasto – rozmawialiśmy o drzewach najczęściej występujących na tym obszarze oraz o problemach, z jakimi muszą walczyć leśnicy. Najbardziej zaskoczyła nas stosunkowo mała ilość pracowników, a także możliwość odbycia stażu w Nadleśnictwie przez uczniów szkoły średniej.

Spotkanie z Anną Frydel uświadomiło nam, na czym polega praca w Nadleśnictwie oraz w jak dużym stopniu my sami możemy korzystać z atrakcji zielonych terenów powiatu lubartowskiego, które swoimi walorami zapewniają prawdziwy wypoczynek.

Maja Nieznaj, kl. I g

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (5712).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.