W dziale | Fakty

Młodzież z Lubartowa i Rokitna na międzynarodowej wymianie

Opublikowany 13.09.2018

Uczniowie z II LO w Lubartowie w pierwszym tygodniu września uczestniczyli w wymianie młodzieży w Zwierzyńcu.

Wymiana odbyła się w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Brały w niej udział 32 osoby.

Uczniowie II LO reprezentowali zamojskie Stowarzyszenie HEureka Generator, które często w swoje działania angażuje młode osoby z Rokitna i Lubartowa.

HEureka ma podpisane deklaracje współpracy m. in. z II LO im. P. Firleja w Lubartowie i Gminną Biblioteką Publiczną w Lubartowie. Ukraińska grupa reprezentowała Stowarzyszenie Kreativ z Winnicy.

Jak relacjonują uczniowie, główną metodą edukacji pozaformalnej, której używali, była debata oksfordzka. Tematy debat związane były m. in. z aktywnym obywatelstwem oraz różnicami kulturowymi. Podczas wymiany uczyli się jak przemawiać publicznie, jak radzić sobie ze stresem, ćwiczyli umiejętność posługiwania się językiem angielskim, mieli też możliwość poznania kultury ukraińskiej.

Przeprowadzili też symulację, podczas której mogli przedyskutować problem małego miasteczka, wcielając się w różne grupy społeczne.

Wymiana była tez okazją do lepszego poznania przyrody Lubelszczyzny. O swoim projekcie uczniowie opowiadali podczas spotkań z młodzieżą w szkołach w Krasnymstawie, Małochwieju Dużym oraz w Zamościu. Przeprowadzili tam również debatę, zachęcając do udziału uczniów szkół.

Obecnie uczestnicy wymiany reklamują jej wyniki wśród społeczności lokalnej Lubelszczyzny by inne młode osoby w niedalekiej przyszłości miały szansę zyskać podobne doświadczenie. Działania projektowe zakończą się na początku października.

Opr. KW

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (5774).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.