MAJĄ HAKA NA RAKA

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie wzięli udział w ogólnopolskim programie „Mam haka na raka”. Koordynatorkami programu w szkole są uczennice: Monika Zwolińska, Ola Chwalisz, Sylwia Mazuś i Monika Szyszkowska. O akcji rozmawiamy z Moniką Zwolińską.

Uczniowie RCEZ pojawili się w Lubartowie z kolorowymi transparentami, wręczali ludziom ulotki. Co to za akcja?

– Promujemy walkę z rakiem skóry. Namawiamy społeczeństwo do robienia badań profilaktycznych. Uświadamiamy ludziom, że powinni zgłosić się do lekarza, kiedy widzą zmiany na swojej skórze. Na przykład pieprzyki, plamki, które zmieniają swój kształt, wielkość, kolor. W obecnej, szóstej edycji programu, skupiamy się bowiem na chorobie, jaką jest czerniak.

Dużo osób ze szkoły włączyło się w akcję?

– Tak. Do akcji w naszej szkole przyłączyło się kilka klas: I TH, II TB, II TEK, I S.

Wyszliście dzisiaj na miasto. Na czym polegały Wasze działania?

– Mówiliśmy głośno o profilaktyce raka. Zaczepialiśmy ludzi, wręczając im ulotki. Tłumaczyliśmy, na czym polega program i dlaczego ważne jest wczesne wykrycie raka.

Jaka była reakcja przechodniów?

– Mało kto odmawiał, co nas bardzo cieszyło. Trafiliśmy nawet na taką parę, która rozmawiała z nami o swojej walce z rakiem.

Co jeszcze oprócz takich happeningów robicie w ramach programu?

– Mieliśmy w szkole prelekcję na temat raka. Informację o programie zamieszczamy na Facebooku. Kontaktujemy się poprzez nasze konta społecznościowe, wysyłamy zaproszenia do udziału w akcji, aby informacja o naszych działaniach dotarła do jak największej grupy osób. Poza tym, udekorowaliśmy szkołę, aby zwrócić uwagę uczniów na naszą akcję. Wszędzie wiszą symbole akcji, które mają nakłaniać uczniów do zainteresowania się naszymi działaniami. Dziękujemy wszystkim, dyrekcji, profesorom, którzy wsparli naszą akcję. Dzięki programowi zintegrowaliśmy się, jako uczniowie różnych klas, poznaliśmy się lepiej. A poza tym mieliśmy wielką satysfakcję z naszych działań na rzecz uświadamiania o chorobie.

Rozmawiała Aleksandra Jędryszka

foto: uczniowie RCEZ