Międzynarodowe sukcesy matematyczne II LO

Kangur Matematyczny, Pangea, Matematyka bez Granic – te trzy międzynarodowe konkursy matematyczne zostały rozstrzygnięte w ostatnim czasie. We wszystkich uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uzyskali świetne wyniki.

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Pangea” zakończył się sukcesem wyjątkowym. Przemysław Podleśny, pracujący pod kierunkiem Ewy Biernackiej, zajął w kategorii klas pierwszych pierwsze miejsce w kraju. W finale, który odbył się 29 kwietnia w Warszawie, uczeń II LO pokonał 110 swoich rówieśników, zdobył nagrodę pieniężną i nagrodę dodatkową: dwudniowy weekendowy pobyt w Ogonkach na Mazurach.

W Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” ponownie triumfował Przemek Podleśny. Uzyskał tytuł laureata i maksymalną ilość punktów: 150/150. Wyróżnienia za bardzo dobre wyniki otrzymali Michał Pióro i Dominik Rojek. Nagrodą dla Przemka za I miejsce jest udział w dziesięciodniowym obozie matematycznym na Węgrzech. „Kangur Matematyczny” ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych Kangourou Sans Frontières.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność zmagań. Wprawdzie wyniki mogłyby być wykorzystane do opracowania międzynarodowych rankingów czy innych form rywalizacji pomiędzy krajami, jednak nie byłoby to zgodne z główną ideą konkursu, którą jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, „Dzień Kangura”, stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.

W Międzynarodowym Konkursie „Matematyka bez Granic” Senior edycja 2015/2016 Polska w Rejonie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych II LO i zajęli wysoko punktowane miejsca kraju. Klasa Ia zajęła 3. miejsce w rejonie i 15. w kraju (nauczycielem matematyki jest Ewa Biernacka), klasa Ib zajęła 15. miejsce w rejonie i 41. w kraju (nauczycielem matematyki jest Eliza Czerska – Pokraka), a klasa Ie zajęła 17. miejsce w rejonie i 44. w kraju (nauczycielem matematyki jest Katarzyna Kowalczyk). W Polsce do konkursu przystąpiło 771 zespołów klasowych z 328 szkół. W rozwiązywaniu zadań finałowych uczestniczyły całe klasy, pracując w odpowiednio dobranych grupach. W określonym czasie trzeba było rozwiązać przedstawiony zestaw zadań. Pierwsze zadanie podawane było w języku obcym (angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim lub włoskim). Należało je przetłumaczyć, rozwiązać i rozwiązanie podać w wybranym języku obcym. Oceniana była również strona graficzna i estetyka przedstawionych rozwiązań. Etap finałowy konkursu każdego roku odbywa się w tym samym dniu w ponad 40 krajach świata.

Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom tak wysokich osiągnięć!

logo-2LOAO