Narkotyki – czy można uchronić dziecko?

Niełatwo jest być rodzicami dorastającego dziecka, jest to czas, kiedy dziecko zaczyna wymykać się spod kontroli, buntuje się, poszukuje nowych doświadczeń i jednym z tych nowych doświadczeń może być sięgnięcie dziecka po narkotyki. Grupa rówieśnicza staje się ważniejsza niż rodzice i w celu uzyskania jej akceptacji młodzi ludzie często robią rzeczy, które nie są akceptowane przez dorosłych, a czasem niosą ze sobą ryzyko.
Nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak skutecznie uchronić dziecko przed zachowaniami, które szkodzą jemu samemu – w tym przed używaniem narkotyków i alkoholu. Jedno natomiast jest pewne: im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym większe mamy na to szanse. Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem, bo pozwala na poznanie jego oczekiwań, marzeń, a także problemów. Tymczasem rodzice często unikają rozmów na trudne tematy (np. o narkotykach czy o seksie), z różnych powodów. Jednym z tych częstszych jest brak wystarczającej wiedzy, aby w tym temacie poczuć się pewnie. Efekt jest taki, że nierzadko rodzice wierzą w to, co dzieci mówią im na temat narkotyków (np. „marihuana to nie narkotyk”), mając złudne poczucie, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego. Tylko wtedy, gdy posiadamy wiedzę na temat narkotyków jesteśmy w stanie przełamać opory przed rozmową na ten temat i używać rzeczowych argumentów zamiast moralizowania. Mamy też szansę wcześniej zauważyć objawy problemów, właściwie zareagować. Rzetelne informacje na temat narkotyków, ich wyglądu, efektów ich działania i szkodliwości można znaleźć m.in. na stronie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.narkomania.gov.pl.
Kiedy dziecko dorasta, zazwyczaj trudno nam znaleźć wspólny język, warto jednak pamiętać, że podstawą dobrej relacji jest uważne słuchanie, a nie tylko mówienie do dziecka. Czego dorastające dzieci potrzebują od rodziców? – obecności, dostępności, gotowości do udzielenia im pomocy. Potrzebują też wiarygodności rodziców, są lepszymi obserwatorami, niż zazwyczaj sądzimy i łatwo zauważają, kiedy rodzice robią inaczej, niż mówią, że należy postępować. Potrzebują też rozsądnych wymagań, stanowczości w ważnych sprawach i konsekwencji w respektowaniu norm i zasad. Warto też wystrzegać się nadmiernej opiekuńczości wobec dziecka, która utrudnia wchodzenie w dorosłość, uczenie się na błędach i branie odpowiedzialności za własne postępowanie.
A co robić, gdy niepokoi nas zachowanie dziecka lub mamy podejrzenia, że może brać jakieś narkotyki? Ważne jest, aby nie zwlekać zbyt długo z reakcją, nie bać się i porozmawiać ze specjalistą.
Anna Dobek
pedagog specjalny, specjalista terapii uzależnień
Porady są publikowane przy współpracy Ośrodka STER i Stowarzyszenia Odnowa. Autorami tekstów są specjaliści z Ośrodka STER – pedagog, specjalista terapii uzależnień, psycholodzy, psychoterapeuci i lekarz psychiatra. Ośrodek jest nowo powstałą placówką na terenie Lubartowa. Oferujemy pomoc dla osób i rodzin z problemem uzależnienia, trudności wychowawczych, emocjonalnych, zaburzeń nerwicowych, osobowości, chorób psychicznych etc., jak również szkolenia i warsztaty z zakresu psychologii, profilaktyki uzależnień, HIV/AIDS.
Ośrodek Terapeutyczno – Szkoleniowy STER, ul. Lubelska 36 B lok. 21,
Lubartów. Tel.503 042 532,
[email protected]