„Nasi dawni sąsiedzi” – cz. I

Kilkudzisięcioosobowa grupa chętnych osób wyruszyła z Lubartowa „Szlakiem wielokulturowym nad Bugiem”, w ramach projektu „Nasi Dawni Sąsiedzi”. Organizatorem była Małgorzata Zdzienicka – prezes Stowarzyszenia „Wczoraj i Dziś dla Jutra”. Przedsięwzięcie było współfinansowane ze środków budżetu miasta. Szlak ten został tegorocznym laureatem konkursu EDEN (Stowarzyszenie organizacji turystycznych 27 państw, gdzie każde z nich wybiera co roku najciekawszą atrakcję turystyczną w swoim kraju). Wycieczka zorganizowana w dniu 24 października obejmowała takie miejsca jak Muzeum Pojezierza Łęczyńsko — Włodawskiego we Włodawie, Ośrodek kultu prawosławnego – Stauropigialny Klasztor i Cerkiew Św. Onufrego w Jabłecznej, Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia i Matki Jedności w Kodniu,

Mościce Górne i Mościce Dolne, gdzie zachował się przykład osadnictwa olęderskiego, cerkiew neounicka św. Nikity Męczennika w Kostomłotach, Ortel Królewski – jedna z najstarszych, drewnianych świątyń Podlasia z 1706 roku. Ostatni punkt to zwiedzanie mizaru (cmentarza) tatarskiego w Studziance.

Włodawa przewiała nas chłodną, ale suchą aurą. W muzeum między innymi odwiedziliśmy synagogę mniejszą. Od roku można w niej obejrzeć 15-minutową prezentację „Włodawski sztetl – miasteczko którego już nie ma”. Jest to historia społeczności, która żyła we Włodawie od XVI wieku i stanowiła większość mieszkańców, dominowała w życiu społeczno-politycznymi i kulturalno-oświatowym, wpływając na koloryt i wizerunek miasta. Prezentacja robi duże wrażenie, została przygotowana z wykorzystaniem technologii video mappingu, czyli kreacji multimedialnej 3D, polegającej na wyświetlaniu specjalnie przygotowanej animacji bezpośrednio na detalach architektonicznych. Ten projekt jest jednym z pierwszych projektów na świecie, w którym obiektem do projekcji stały się XIX-wieczne freski. Animacja, oprócz elementów zabawy z architekturą synagogi oraz cyfrowej rekonstrukcji fresków, prezentuje historię włodawskich Żydów. Autorem wystawy oraz scenariusza i koordynatorem opracowania animacji multimedialnej (videomappingu) jest Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor muzeum we Włodawie.

R. Ozonek