W dziale | Fakty

Nerwowo na sesji Rady Miasta

Opublikowany 03.04.2018

Ustalanie porządku obrad na ostatniej sesji Rady Miasta Lubartów (28 marca) zajęło ponad 1,5 godziny. Radni m.in. zdjęli punkt dotyczący dwóch skarg na Burmistrza. Komitet Wspólny Lubartów przedłożył projekty dwóch uchwał, które chciał wprowadzić do porządku obrad. Pierwsza to utworzenie oddziałów zamiejscowych Przedszkola Miejskiego nr 4, a drugi dotyczył ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Lubartów. Uchwały były wynikiem toczącej się w mieście dyskusji na temat utworzenia żłobka i przeniesienia części oddziałów przedszkolnych do Szkoły Podstawowej Nr 3. Oddział zamiejscowy Przedszkola Miejskiego nr 4 utworzony na ul. Mikołaja Reja miał umożliwić przeniesienie środków z programu Maluch +, by wykorzystać je w tym roku.

Program Maluch + nie w tym roku

W dyskusji na ten temat burmistrz Janusz Bodziacki wypowiedział się negatywnie, zauważając, że jest dużo błędów w tej uchwale, w tym błędy prawne. Na koniec radny Andrzej Zieliński (PO) stwierdził, że oba projekty są niezgodne z prawem oświatowym, gdyż każde przekształcenie lub likwidacja szkoły czy przedszkola musi być zaopiniowane przez kuratora oświaty najpóźniej do końca lutego. Oprócz tego projekty nie zostały zaopiniowane przez radcę prawnego i komisje miejskie.

W związku z tym Jacek Tomasiak (Wspólny Lubartów) oświadczył, że klub odstępuje od wprowadzenia tych uchwał do porządku obrad.

Chciałem poinformować rodziców zanim wyjdą z sali, że wojewoda do 4 kwietnia oczekiwał dokumentów do podpisania ze mną umowy na Program Maluch +   przy ul. Mickiewicza. Niestety wobec tego stanu rzeczy wycofam zapotrzebowanie na środki. W tym roku   Malucha + straciliśmy – tymi słowami burmistrz Janusz Bodziacki zakończył dyskusję na temat zmiany lokalizacji żłobka, który miał pierwotnie powstać na ul. Mickiewicza.

Kłótnie w punkcie dotyczącym sprawozdania z pracy burmistrza

W punkcie dotyczącym sprawozdania z pracy burmistrza miasta w okresie międzysesyjnym, burmistrz Janusz Bodziacki nawiązał do konferencji klubu radnych Wspólny Lubartów, która miała miejsce kilka dni wcześniej w Urzędzie Miasta. Na konferencji była przewodnicząca Rady Nadzorczej SM Lucyna Kostecka zadała pytanie: Będąc przez dwie kadencje w zarządzie spółdzielni, która pozyskała bardzo duże środki unijne, chciałam zadać pytanie, dlaczego Urząd Miasta wycofał się z sięgnięcia po fundusze unijne. Gdyby tak postępował zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej, to Rada Nadzorcza zrobiłaby wszystko, żeby odwołać taki zarząd.

Burmistrz Janusz Bodziacki swoją odpowiedzią na zarzuty wywołał nerwowe reakcje wśród radnych Wspólnego Lubartowa. Doszło do utarczek słownych, krzyków i niecenzuralnych słów. W efekcie kłótni przewodniczący Rady Miasta odebrał głos burmistrzowi i ogłosił 10 minut przerwy. Po przerwie burmistrz dokończył swoje sprawozdanie, które nadal wywoływało wśród radnych opozycyjnych wiele emocji, a przewodniczący Jacek Tomasiak nadal utrudniał dokończenie wypowiedzi burmistrza poprzez odbieranie mu głosu.

Radna Maria Kozak opuściła klub Wspólny Lubartów

Przewodnicząca klubu Wspólny Lubartów Grażyna Meksuła w wolnych wnioskach podała aktualny skład swojego klubu. Wynika z niego, że kolejna osoba – Maria Kozak (poprzednio była to Ewa Grabek) opuściła klub i liczy on obecnie 6 członków.

Sesja do obejrzenia na stronie www.lubartow.pl w zakładce „Sesje RM Video

R. Ozonek

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (5516).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.