W dziale | Fakty

Niezwykła lekcja geografii

Opublikowany 05.04.2018

26 marca uczniowie klas I g i II c z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, realizujący rozszerzenie z geografii, uczestniczyli w zajęciach terenowych z meteorologii i hydrologii w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie. Wyjazd zorganizowali pani Katarzyna Płaszczewska i pan Łukasz Wasyluk, którzy w ten sposób włączyli młodzież w obchody Światowego Dnia Meteorologii i Hydrologii oraz Dni Otwarte UMCS.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez Jagodę Ziewiec, Klaudię Młodawską, Sarę Toroj, Elizę Świniarską, Natalię Gajewską, Piotra Urbańskiego i Kamila Kultysa, którzy reprezentowali Studenckie Koło Naukowe Geografów im. Adama Malickiego działające na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. 

Na początku uczniowie zostali podzieleni na grupy. Zadaniem uczestników zajęć z hydrologii było zmierzenie przepływu w rzece Czechówka. Trzech odważnych przedstawicieli grupy, wyposażonych w gumowe wodery, weszło do wody i przeprowadziło niezbędne pomiary, które pomogły wykonać odpowiednie obliczenia. Poza parametrami fizycznymi, określonymi przy pomocy elektromagnetycznego miernika prędkości oraz wyznaczeniem przekrojów poprzecznych koryt, zbadano również jakość wód niesionych przez rzeki: temperaturę oraz przewodność elektrolityczną.

Kolejne ćwiczenia odbywały się w stacji meteorologicznej, również na terenie Ogrodu Botanicznego. Znajduje się tam tzw. Klatka Stevensona pomalowana na kolor biały, by nie pochłaniać energii słonecznej. Można w niej znaleźć kilka rodzajów termometrów, między innymi maksymalny i minimalnym, z których uczniowie odczytywali temperatury, choć nie było to takie łatwe, jak się na początku wydawało. Każdy mógł się z bliska przyjrzeć psychometrowi i wiatromierzowi usytuowanemu na górze wieżyczki i rejestrującemu prędkość oraz kierunek wiatru. Mogliśmy również zobaczyć deszczomierz standardowy i korytkowy, dzięki którym można odróżnić rodzaj opadu oraz jego ilość. Jednym z bardziej rozbudowanych obiektów jest stacja do pomiarów promieniowania słonecznego. Ciekawym doświadczeniem było rozpoznawanie chmur i prognozowanie pogodny na podstawie obserwacji . My sami także możemy sprawdzić stan tych zjawisk dzięki aplikacji meteorologicznej, co więcej – taka stacja znajduje się w naszym mieście dzięki jednemu z wydziałów UMCS.

Po krótkich, lecz niezwykle interesujących, zajęciach na łonie natury młodzież wróciła do Lubartowa bogatsza o nowe doświadczenia i wiedzę z zakresu hydrologii – a dokładniej potamologii oraz meteorologii. Zajęcia w terenie okazały się bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie wiedzy zdobytej wcześniej w szkole podczas lekcji geografii.

Maja Nieznaj

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (5734).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.