O jeden wpis za daleko

Uczniowie klas drugich II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie 27 października uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „O jeden wpis za daleko”, które zorganizowała Agnieszka Budzyńska –   pedagog szkolny. Celem zajęć przygotowanych przez Akademię Pozytywnej Profilaktyki z Krakowa było kształtowanie czujności młodzieży na zjawisko „mowy nienawiści” w Internecie i promowanie empatycznej postawy wobec innych.

Internet odgrywa w życiu młodych ludzi bardzo ważną rolę – jest dla nich najważniejszym źródłem informacji o otaczającym świecie oraz nieodłącznym elementem rzeczywistości, bez którego nie potrafią wyobrazić sobie funkcjonowania. Tam szukają rozrywki, zdobywają wiedzę, rozwijają swoje pasje. Internet pełni również rolę cyfrowego podwórka, na którym utrzymują kontakty z kolegami i poznają nowych znajomych. Prowadząca warsztaty zwracała uwagę, że niestety Internet to też miejsce, w którym nieświadomie bądź z premedytacją stosuje się przemoc, zwaną potocznie cyberprzemocą. Może ona przybrać różne formy: nagrywanie, upublicznianie i rozsyłanie zdjęć, materiałów filmowych ośmieszających ofiarę, zawierających treści zarejestrowane wbrew jej woli. Cyberprzemoc to też wiadomości na czacie internetowym czy forum dyskusyjnym, zawierające wulgarne, złośliwe, obraźliwe, poniżające treści lub groźby; to dodawanie wulgarnych, obraźliwych komentarzy pod materiałami zamieszczonymi przez ofiarę, np. na jej profilu na portalu społecznościowym (tak zwane „hejty”); to podawanie się za kogoś w Internecie, włamania na konta e-mailowe, profile na blogu czy portalu społecznościowym.

Podczas spotkania młodzież z II LO uświadomiła sobie, że niestety przemoc „w sieci” jest bardzo popularnym zjawiskiem i należy z nim zdecydowanie walczyć. Uczniowie poznali konsekwencje formalno-prawne, jakie grożą za „hejtowanie” oraz dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy i jak reagować, gdy zetkną się z tym problemem.

II LO