O Lubartowie napiszą naukowcy?

 

Prawdopodobnie za kilka lat Lubartów doczeka się własnej monografii spisanej ręką wybitnych historyków lubelskich. Pierwsze kroki, aby taka publikacja powstała poczynili radni na ostatniej sesji Rady Miasta.Rynek z góry

Monografia to wyczerpujące opracowanie naukowe poświęcone jednemu zagadnieniu. Dyskusja nad pomysłem stworzenia monografii Lubartowa pojawiła się przy okazji omawiania punktu dotyczącego zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta.

Jak podkreślił burmistrz Janusz Bodziacki Lubartów jest jednym z nielicznych miast, które nie posiada własnej monografii.Istnieje jedynie publikacja z 1977 roku, złożona ze zbioru referatów historycznych. Na temat utworzenia monografii Lubartowa miasto rozpoczęło już rozmowy z lubelskim historykiem i regionalistą prof. dr. hab Ryszardem Szczygłem.

Planowana monografia byłaby dziełem 15 historyków lubelskich. Obejmowałaby całość dziejów miasta wraz z prezentacją środowiska geograficznego i przyrodniczego. Podzielona byłaby na 12 rozdziałów tematycznych obejmujących zagadnienia polityczne, administracyjne, gospodarcze, życie religijne, społeczne i kulturalne – mówił burmistrz. Poinformował także, że całkowity koszt takiej publikacji to ok. 120 tys. zł. (w tym 50 tys. zł. kosztowałaby praca naukowców).

Radny Jan Ściseł stwierdził, że to rada następnej kadencji powinna zdecydować czy przeznaczyć z budżetu środki na ten cel. – Jest tyle oczekiwań od mieszkańców, chodniki, drogi – stwierdził.

Pojawił się też pomysł, aby miasto organizowało konkursy na prace magisterskie na temat Lubartowa, wtedy koszty byłyby mniejsze.

Burmistrz mówił, że właśnie takie konkursy Lubartowskie Towarzystwo Regionalne organizuje od lat. – Są to prace które szczątkowo opisują naszą historię. Mieszkańcy mają duże trudności z dotarciem do wiedzy historycznej naszego miasta, szczególnie uczniowie i studenci. Te potrzeby też powinniśmy zaspokajać.

Przewodniczący Andrzej Zieliński stwierdził, że od lat odczuwał potrzebę skorzystania z takiej publikacji, a z profesorem Szczygłem kiedyś współpracował.

Ostatecznie burmistrz zdecydował, aby w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczyć środki tylko na opracowanie monografii (55 tys. zł).

Poparli go radni (10 głosowało za, 4 przeciw, 6 wstrzymało się od głosu).

Katarzyna Wójcik

fot. Sławomir Struk