W dziale | Fakty

Obchody 70. rocznicy Akcji „Burza” w Lubartowie

Opublikowany 17.07.2014

W związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą Akcji „Burza”, Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Lublinie zaplanowało cykl działań przypominających społecznościom lokalnym tamte wydarzenia.

Działania te będą polegały m.in. na rozwieszeniu w przestrzeni publicznej miast – które były wyzwalane spod okupacji niemieckiej przez jednostki Armii Krajowej – wielkoformatowych fotografii (banerów) ilustrujących moment wkraczania jednostek AK oraz ujawniania się cywilnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Banery zawisną 21 lipca br. w Lubartowie, Lublinie, Rykach, Szczebrzeszynie, Tomaszowie Lubelskim oraz w Zamościu. W Lubartowie wielkoformatowe fotografie pojawią się: na budynku Urzędu Miasta, w Gimnazjum nr 1 im. KEN oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Mickiewicza.

Obchody 70. rocznicy Akcji „Burza” są możliwe dzięki uprzejmości samorządów lokalnych, archiwów, muzeów regionalnych, lubelskich firm oraz osób prywatnych – mówi Joanna Fortuna z IPN

Nasze miasto przygotowuje się do obchodów 70 Rocznicy Wyzwolenia Lubartowa. Program uroczystości rozpocznie się 22 lipca o godz. 17 otwarciem wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej. O godz. 18 zostanie odprawiona Msza Święta w Kościele przy Klasztorze Ojców Kapucynów w Lubartowie. Natomiast na godz. 19, na okolicznościową Wieczornicę zaprasza Gimnazjum nr 1 im. KEN.

Odezwa Cholewy Przygotowania Okręgwej Delegatury Rządu RP w Lublinie do sprawowania władzy-projekt baneru-Magdalena Śladecka Żołnierze AK przy budynku Okręgowej Delegatury Rządu RP w Lublinie, lipiec 1944 r -projekt baneru Magdalena Śladecka

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6139).


Skontaktuj się z autorem

Komentarze do artykułu (2)

  1. Ktoś:

    Rozwieszenie wielkoformatowych fotografii w przestrzeni publicznej miast jest świetnym pomysłem. Cieszyłbym się widząc je na placach i ulicach Lubartowa, przechodzić koło nich w drodze do sklepu, pracy itd.
    Niestety, z tekstu wynika, że fotografie zawisną w: ratuszu, bibliotece i szkole. Znów obejrzy je kilku notabli, a potem zostaną zamknięte lub zwinięte. Szary lubartowiak znów nic nie zobaczy i niczego nie będzie miał okazji się dowiedzieć.
    Smutne… a tak niewiele trzeba, żeby zrobić to lepiej.

  2. szarak:

    Bzdura! jestem szarym lubartowiakiem i widziałam fotografie na ratuszu. patrzmy w górę 🙂

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.