W dziale | Fakty

Pełna sala na prezentacji projektu „Lubartów – the Shtetl of Sunshine” [VIDEO]

Opublikowany 05.11.2017

W niedzielę 22 października w Lubartowskim Ośrodku Kultury od godziny 17.00, sala widowiskowa była pełna. Zainteresowani przyszli posłuchać o koncepcji projektu „Lubartów – the Shtetl of Sunshine” oraz nowopowstającym Polsko – Niemieckim Stowarzyszeniu for Yiddish Life.  Prelekcję poprowadził J.R.Sonnenschein, osoba zaangażowana w działalność na rzecz praw człowieka, ludzkiej godności oraz pokoju i tolerancji.


Sonnenschein podczas prelekcji zachęcał do zapisania się do powstającego Polsko – Niemieckiego Stowarzyszenia for Yiddish Life, którego działalność umożliwi realizację projektu „Lubartów – the Shtetl of Sunshine”. Stowarzyszenie łączące Polaków i Niemców na rzecz działań pokazania kultury i życia jidysz będzie niecodziennym wydarzeniem.
A wszystko to można pokazać poprzez założenia projektu, które przewidują między innymi: międzynarodową wymianę uczniów, międzynarodowe turnieje sportowe (piłka nożna, koszykówka, itp.), międzynarodowe wystawy sztuki, festiwale kulturalne (literatura, muzyka, taniec, teatr). To również stworzenie platformy Wirtualny Sztetl – 3D, gdzie można przez internet poruszać się dawnymi ulicami miasteczka oglądając wszystko jak za dawnych lat. W założeniach przewidywane jest zrobienie miniaturowej makiety dawnego lubartowskiego shtetla.
Prelekcje odbyły się również w piątek, w wielu lubartowskich klasach. Niedzielna prezentacja w kinie Lewart była tak ciekawa, że na listę wolontariuszy chętnych do pomocy w założeniu Stowarzyszenia i realizacji projektu zapisało się 120 osób, zarówno młodzieży, jak i dorosłych.
R. Sonnenschein powiedział: „Marzy mi się wydzielenie małej przestrzeni, gdzie można będzie znaleźć Park of Yiddish Life, gdzie zagra prawdziwy skrzypek na dachu (…). Może uda się wyszkolić kilku przewodników turystycznych mówiących w języku jidysz, oprowadzających po mieście. To też nowe miejsca pracy, promocja i zyski dla miasta”.
Projekt ma za zadanie łączyć i zbliżać ludnością polską i niemiecką poprzez wspólne działania na rzecz ochrony kultury i życia jidysz. Realizacja będzie rozłożona w czasie 3 – 5 lat, a całość kosztów projektu pokryta zostanie ze środków międzynarodowych. Sonnenschein spotkał się również z burmistrzem Lubartowa Januszem Bodziackim oraz księdzem proboszczem Andrzejem Juźko. Ponadto przedstawiciel Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Ziemi Lubartowskiej wręczył mu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za angażowanie się w działania na rzecz humanitaryzmu, tolerancji i praw człowieka.
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, którzy chcą zostać członkiem Stowarzyszenia do kontaktu:
lubartow@shtetlofsunshine.com. Proszą o pomoc, zaangażowanie i wsparcie idei utworzenia stowarzyszenia i realizację projektu. Pierwsze spotkanie z wolontariuszami stowarzyszenia zaplanowano na wiosnę w okolicach marca w formie warsztatów. Kontakt do autora prelekcji: J.R.Sonnenschein +49-151-70510390

Lubartowski Ośrodek Kultury

Materiał wideo z wydarzenia w LOK [tutaj]:

Spotkanie z młodzieżą:  LO [tutaj]   RCEZ  [tutaj]

 

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6924).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.