W dziale | Fakty

Pokażą, jak walczyć z chłoniakiem

Opublikowany 14.01.2014

Uczennice Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie po raz drugi biorą udział w ogólnopolskiej kampanii „Mam haka na raka”.

Podczas programu postarają się pokazać jak wykryć, leczyć raki zapobiegać chłoniakowi. W siódmej edycji szkołę reprezentować będzie drużyna w składzie: Emilia Kozieł, Sylwia Mazuś, Małgorzata Sternik, Agnieszka Wolińska i Monika Szyszkowska pod opieką pedagoga szkolnego Jacka Bednarskiego. Warto dopowiedzieć czym jest chłoniak. To choroba nowotworowa wywodząca się z układu chłonnego. Najczęściej objawia się powiększeniem węzłów chłonnych lub wątroby i śledziony. Wszystkie chłoniaki są nowotworami złośliwymi, które leczy się za pomocą chemioterapii. W Polsce szacuje się, że co roku zachorowuje ponad 6 tys. osób na chłoniaki. Przy czym liczba ta systematycznie wzrasta. Dlatego warto odwiedzić 1 lutego 2014 roku Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (Lublin, ul. Doktor Kazimierza Jaczewskiego 7)
i wykonać bezpłatne badania. Uczennice mają mnóstwo pomysłów, jak zapoznać ludzi z problemem choroby. Już niedługo przeprowadzą wykłady dla młodszych kolegów ze szkoły oraz zorganizują Dzień Hakowicza, polegający na organizacji marszów, poprzez które zachęcą lokalną społeczność do wykonania badań profilaktycznych.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7468).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.