Poszerzali wiedzę o zdrowiu psychicznym

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie osiągnęli najlepsze wyniki wśród uczestników z powiatu lubartowskiego podczas II Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym.

Główne cele Olimpiady, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, to poszerzanie wiedzy w zakresie zdrowia psychicznego, wzrost świadomości na temat zaburzeń psychicznych, sposobów radzenia sobie z nimi, czyli realizacja założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz opracowanych na lata 2011-2015 programów powiatowych. Olimpiada składała się z trzech etapów: szkolnego, powiatowego i finału regionalnego.

Podczas etapu powiatowego uczniowie II LO, pracujący pod opieką szkolnego psychologa Anny Suchodolskiej, osiągnęli najlepsze wyniki: 1. miejsce – Weronika Sidor, 2. miejsce – Piotr Guz, 4. miejsce – Monika Mitura.

W etapie finałowym, który został zorganizowany w Starostwie Powiatowym w Parczewie, brali udział najlepsi uczniowie z 5 powiatów województwa lubelskiego: lubartowskiego, parczewskiego , bialskiego, radzyńskiego i włodawskiego. Zakres tematów obejmował między innymi: koncepcje osobowości, komunikację międzyludzką, choroby i zaburzenia psychiczne, stres, cele i formy psychoterapii oraz pomoc psychologiczną. Uczniowie II LO zajęli: 4. miejsce – Piotr Guz i 6. miejsce – Weronika Sidor.

W związku z dużym zainteresowaniem młodzieży problematyką ochrony zdrowia psychicznego oraz koniecznością wzmacniania pozytywnego potencjału zdrowotnego w październiku w II LO został zorganizowany cykl zajęć w ramach projektu „Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat”, prowadzonych przez fundację PRAESTERNO. Uczestniczyli w nim chętni uczniowie wszystkich klas pierwszych. Warsztaty dotyczyły szeroko pojętej tematyki depresji i były prowadzone w dwóch blokach warsztatowych dla każdej z grup. Podczas zajęć uczniowie nauczyli się m. in. rozpoznawać symptomy choroby, poznali czynniki ryzyka zapadnięcia na depresję, sposoby radzenia sobie z nią oraz czynniki chroniące przed zachorowaniem. Mieli też możliwość rozmowy indywidualnej z psychologiem. Z wypowiedzi uczestników wynika, że w dzisiejszych czasach konieczne jest pogłębianie wiedzy na temat kryzysów psychicznych, co sprzyja lepszemu zrozumieniu ich natury i zwalczaniu stereotypów.

AO

3 5 6 7