W dziale | Fakty

Rajd krajoznawczy z „Azymutem”

Opublikowany 07.11.2016

W dniach 28-29 października uczniowie II LO im. P. Firleja w Lubartowie, członkowie Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego „AZYMUT”, wzięli udział w I Rajdzie Krajoznawczym po Lasach Parczewskich, połączonym z marszami na orientację w okolicach Ostrowa Lubelskiego.

Uczniowie II LO w trakcie całej pieszej przygody mieli do pokonania ok. 25 km i dwa etapy marszów: nocny oraz dzienny. Opiekunami młodzieży byli: Katarzyna Płaszczewska i Łukasz Wasyluk, zaś budowniczym tras i sędzią głównym – Mateusz Kapitan, absolwent II LO.

Około godziny 19:00 wszyscy chętni przybyli na miejsce zakwaterowania w Ostrowie Lubelskim. Tam odbyło się oficjalne rozpoczęcie imprezy, a następnie test wiedzy o Polsce, składający się z 50 pytań. Uczniowie podzielili się następnie na dwuosobowe drużyny i wylosowali godziny startu. Pierwszy zespół wyruszył o godz. 20:15, a pozostałe grupy kolejno co 3 minuty. Marsz nocny zakończył się około godziny 23:30, kiedy to ostatnia drużyna wróciła do miejsca noclegowego.

O godz. 6:00 rano wszyscy wyruszyli szlakiem „Trakt Królewski” w kierunku ścieżki edukacyjnej „Bobrówka”, znajdującej się w leśnictwie Jedlanka na terenie Nadleśnictwa Parczew. Po 4 kilometrach wędrówki uczniowie mieli czas na odpoczynek i zregenerowanie sił, by następnie przejść urokliwą ścieżką, podziwiając różne siedliska leśne, przepiękny staw Gościeniecki oraz meandry dzikiej rzeki Bobrówka. Całkowita długość tej ścieżki to ok. 3 km. Po dotarciu pod drewnianą wiatę odbyła się krótka pogadanka, która dotyczyła: okupacji hitlerowskiej, działalności partyzanckiej oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej na terenach gminy Ostrów Lubelski. Przybliżono losy Żydów polskich na terenie nieformalnego obozu „Bazar” w Lasach Parczewskich.

Następnie rozpoczął się drugi etap rywalizacji, czyli dzienny marsz na orientację, który liczył 8,7 km. Tym razem drużyny startowały w pięciominutowych odstępach. Po przybyciu na metę, ok godz.14:00 wszyscy uczestnicy wyprawy odpoczęli i nabrali sił przy ognisku, po czym wrócili do ośrodka. Tam miało miejsce oficjalne zakończenie imprezy i rozstrzygnięcie rywalizacji.

Wyniki klasyfikacji końcowej przedstawiają się następująco:

I miejsce – Natalia Kosior i Justyna Łęcka z klasy II c

II miejsce – Weronika Płowaś i Natalia Skubisz z klasy II b

III miejsce – Adrianna Kaczor z klasy I g i Adriana Franczak z klasy II e

IV miejsce – Bartosz Tomala i Bartłomiej Bogusz z klasy I a

Zwycięzcami konkursu wiedzy o Polsce zostali: Sara Kusio i Przemysław Drabik.

Wszystkim uczestnikom marszów na orientację gratulujemy umiejętności i odwagi!

II LO
1-c1-d1b2-102a-13-88-310-2

1-101-aaa

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6844).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.