Ruszają zapisy do szkół

SP1Już 2 kwietnia ruszyła rekrutacja w szkołach miejskich na nadchodzący rok szkolny 2015/2016. Podania do klas pierwszych mogą składać rodzice dzieci siedmioletnich (rocznik 2008) oraz sześcioletnich (rocznik 2009).
Dzieci zamieszkałe w obwodach szkolnych przyjmowane będą z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców bądź opiekunów prawnych. Oddziały przedszkolne (dla dzieci 5-letnich) zostaną utworzone w dwóch placówkach – w Szkole Podstawowej nr 4 oraz w Szkole Podstawowej nr 1. Rekrutacja zakończy się 29 maja, a wyniki będą ogłoszone do 15 czerwca.

Dzieci spoza obwodu danej szkoły mogą być przyjęte na podstawie określonych kryteriów. Liczy się to, czy zamieszkują na terenie miasta, lub chociażby to, czy rodzice pracują w pobliżu szkoły, lub samotnie wychowują dziecko. Jednym z kryteriów jest także zamieszkiwanie w pobliżu szkoły krewnych, czy dziadków, którzy mogą odbierać dziecko po lekcjach.

Wnioski o przyjęcie oraz szczegółowe informacje o terminach oraz kryteriach naboru dostępne są na stronach internetowych szkół. W kolejnych wydaniach Lubartowiaka przedstawimy ofertę miejskich placówek. Rozpoczynamy od Szkoły Podstawowej nr 1.
(J.A.), foto: Szkoła Podstawowa nr 1

Kuźnia umysłów i charakterów

Tak brzmi motto szkoły. W nadchodzącym roku szkolnym placówka przyjmie dzieci do pięciu klas pierwszych oraz jednego oddziału przedszkolnego. O tym, dlaczego warto wybrać „Jedynkę” i jak się do niej przekonać, opowiada Danuta Sienkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubartowie przy ul. Legionów 3 z Oddziałami Zamiejscowymi przy ul. Reja 14.Danuta Sienkiewicz

Dlaczego warto wybrać właśnie „Jedynkę”?
– Aby się przekonać, dlaczego warto, zapraszamy 28 kwietnia na Dzień Otwartych Drzwi w naszej szkole. To wydarzenie cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Nasi przyszli uczniowie mogą wziąć wtedy udział w zajęciach pokazowych z wykorzystaniem np. tablic interaktywnych. Dzieci są ciekawe tego, jak wyglądają sale lekcyjne. Chcą usiąść po raz pierwszy w ławce, porozmawiać o swoich obawach, oswoić się z budynkiem szkoły. My im to umożliwiamy.

Jakie szkoła ma sposoby na pomoc dzieciom w nauce?
– Bardzo dbam o to, aby w szkole panowała atmosfera autentycznej współpracy, żebyśmy mogli odkrywać u dziecka to, co jest jedyne i niepowtarzalne. Pomagają w tym wspólne przedsięwzięcia, jak na przykład zorganizowana ostatnio Noc z Brzechwą. Ta impreza, w sposób wyjątkowy integrująca społeczność szkolną, cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Kończy się wspólnym biesiadowaniem w stołówce, podczas którego dzieci przygotowują sobie kanapki, uczą się samodzielności.
Kolejna ważna rzecz przydatna w nauce to pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny. Nasze sale są w większości wyposażone w tablice multimedialne, dzięki którym lekcje są bardziej efektywne. Dodatkową formą pomocy są gry planszowe, szachy. Wśród zajęć pozalekcyjnych jest robotyka z wykorzystaniem klocków We Do. Stawiamy też na tak zwaną edukację filozoficzną, podczas takich zajęć uczniowie budują z klocków Lego to, co chcą przekazać innym. Uczymy umiejętności słuchania, pracy w grupie. Ponadto liczy się dla nas współpraca z rodzicami oraz ich zdanie, wspólne podejmowanie decyzji i działań. Razem pracujemy nad modyfikacją modelu absolwenta naszej szkoły. Ważne jest dla nas także ocenianie kształtujące, którego zadaniem jest ułatwienie dzieciom nauki.

Czy na zajęciach dodatkowych dzieci mogą rozwijać swoje wyjątkowe zdolności?
– Z pewnością tak. W naszej szkole są zajęcia teatralne, na których dzieci mogą wyrażać swoje emocje. Taką możliwość dają również zajęcia plastyczne. Od niedawna oferujemy warsztaty z modelarstwa. Mamy także zajęcia wokalne oraz ZUMBĘ. Dzieci mają możliwość tworzenia filmów w grupie pod nazwą Art Klasa. Oferujemy też zajęcia sportowe. Dajemy dzieciom naprawdę wiele możliwości rozwoju.

Rozmawiała Aleksandra Jędryszka