Ruszył Festiwal Land Art Park w Kozłówce

W poniedziałek 4 września w parku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Land Art Park Kozłówka – Lubartów. Potrwa do soboty 9 września. Tego dnia o godz. 16 zaplanowano podsumowanie festiwalu oraz prezentację prac, a o godz. 18 koncert zespołu Pankharita w kaplicy pałacowej.

„Ideą przewodnią festiwalu jest sztuka wychodząca w naturalną przestrzeń wprost na spotkanie i bezpośrednią konfrontację z widzem, zmieniająca sposób postrzegania przyrody i sztuki. Założeniem festiwalu jest ukazanie szerokiemu spektrum publiczności tego typu działań,oraz zaprezentowanie całego procesu twórczego. Nie bez znaczenia jest również zwrócenie uwagi na ekologiczne podejście do życia oraz poszanowanie natury.” – czytamy w opisie organizatora.

Uczestnicy festiwalu:

Mark Antony Haden Ford and Rebecca Ford- Anglia

Para w życiu i sztuce. Mark Antony Haden Ford ukończył wydział rzeźby na Uniwersytecie Sunderland. Rebecca Ford jest pisarką. Land art jest jej pasją. Oboje interesują się archeologią, geografią i światem przyrodniczym. Swoje prace opierają na tradycyjnych technikach rzemiosła wikliniarskiego. Ich surrealistyczne instalacje i niejednoznaczne rzeźby obejmują szeroki zakres tradycyjnych umiejętności i praktyk.

Marijus Gvildys and Anastasia Bezruchko- Lithuania/Russia

Małżeństwo artystów. Para w życiu i sztuce. Marijus Gvildys brał udział w wielu plenerach, festiwalach i konkursach Land Art, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. Jest nauczycielem sztuki w szkole średniej w Kownie. Uczestniczył w festiwalch land art w Kanadzie, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, Rosji, Litwie, Białorusi. Anastasia Bezruchko- ukończyła studia turystyczne na Uniwersytecie Inżynierii i Gospodarki w Petersburgu. Land art to jej pasja. Brała udział w wielu festiwalach im.in.w Kanadzie, Rosji, Szwajcarii, Włoszech i Litwie.

Attila Pokorny- Romania

Attila Pokorny jest doktorem nauk humanistycznych. Ukończył Uniwersytet Sztuk Pięknych w Pécs (Węgry) oraz Akademię Sztuk Pięknych i Wzornictwa – dział rzeźbiarski w Cluj-Napoca (Rumunia). Jego prace powiązane są ściśle ze światem organicznym i cechuje je silny związek z miejscem ich powstawania. Są one nierozerwalnie związane przestrzenią w której powstają.

Ivan Novotny – Slovakia

Ivan Novotny ukończył liceum artystyczne w Kremnicy w klasie kowalstwa artystycznego oraz szkołę artystyczno- przemysłową w Pradze. Następnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Pradze na wydziale Architektury i Projektowania. Pracuje jako wykładowca na Politechnice w Koszycach na wydziale sztuki. Mieszka i tworzy na Słowacji. Brał udział w wielu festiwalach i plenerach w Polsce, Czechach i Słowacji.

Matteo Biason- Italy

Land art to jego życie i pasja. Uwielbia przebywać w otwartej przestrzeni. Kocha bliski kontakt z ziemią. Ukończył wiele kursów artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Dzięki temu odkrył wrodzony talent, który w połączeniu z niezwykłą zręcznością, uczynił go znakomitym artystą land art.

Sławomir Matyjaszewski – Polska

Sławomir Matyjaszewski ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, a następnie Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych. Dyplom w 1999 roku w pracowni rzeźby monumentalnej. Lubi tworzyć instalacje land art i site specific art w otwartej przestrzeni naturalnego krajobrazu. Równolegle wykonuje kameralne dzieła do ekspozycji we wnętrzach domów czy galerii. Interesują go naturalne materiały: drewno, kamienie, tkaniny jutowe, liny, sznur sizal a ostatnio także metal. W życiu i sztuce docenia wolność i przestrzeń. Land art nie ogranicza jego kreatywności, ale daje mu przestrzeń i pobudza do działania.

Rafał Eret – Polska

Urodzony w 1970 r. w Lubartowie. Absolwent Akademii G.Rietveld w Amsterdamie, wydział malarstwa (2001). Zajmuje się malarstwem sztalugowym i okazjonalnie próbuje swoich sił w sztuce ziemi (land art). Wystawia swoje prace w Galerii Wirydarz w Lublinie.

Bartłomiej Karwacki – Polska

Urodzony w 1972 r. w Lubartowie. Jest rysownikiem, karykaturzystą i rzeźbiarzem. Zadebiutował rysunkami o tematyce żydowskiej w Dzienniku Lubelskim (1991). Brał udział w wystawie unikatowego wzornictwa meblarskiego w Lublinie (1999).

Na festiwal zapraszają: Muzeum Zamoyskich, Burmistrz Miasta Lubartów, Fundacja „Trzy Talenty” oraz florysta i uczestnik festiwali Land Art na całym świecie – lubartowianin Marcin Jabłoński.

SN