W dziale | Fakty

Skarbnicy Tradycji Ludowych w Przedszkolu nr 4

Opublikowany 09.04.2018

W Przedszkolu Miejskim Nr 4 odbyła się V edycja Skarbnicy Tradycji Ludowych, która była okazją do zaprezentowania  dorobku tanecznego i wokalnego zespołu przedszkolnego” Lubartowskie Nutki” pod kierunkiem: Beaty Romanek, Elżbiety Bystrzyckiej i Moniki Pacek.

Dzieci zaprosiły na piękny program pt. „Lubartowskie Nutki z wiatrem wędrowały”. Opowiedziały o wędrówce po wschodniej, południowej i częściowo centralnej części Polski. Swoją przygodę rozpoczęły na Naszej Lubartowskiej Ziemi, skąd wiatr pognał Je do Lublina, Rzeszowa, Śląska i Łowicza. Przedszkolaki zaprezentowały widzom tańce ludowe tj. polkę lubelską wraz z walcem, polkę rzeszowską, lasowiaka i  cebulkę. Z tańców śląskich trojaka, a łowickich: klapoka i kujawiaka. Swoje taneczne popisy przeplatały przyśpiewkami ludowymi.

Zaproszeni widzowie tego dnia mogli zetknąć się z tradycjami i skarbami z rożnych regionów. Oglądali wystawę starych przedmiotów związanych z wsią i gospodarstwem wiejskim. Podziwiali wycinanki lubelskie, a także piękne wzory łowickie na dekoracjach ścian, których autorką była Beata Romanek. Na zakończenie uroczystości goście skosztowali jadła z regionu lubelskiego.

Występ w wykonaniu dzieci był źródłem wielu ciepłych przeżyć.  Swoimi umiejętnościami tanecznymi i wokalnymi dzieci wzbudziły ogromne uznanie i podziw widzów. Za występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Realizując  edukację regionalną wprowadzamy dzieci w świat przeżyć i emocji, doświadczeń i odkryć. Taniec ludowy rozwija u dzieci wrażliwość  estetyczną, zwiększa poczucie własnej wartości oraz odpowiedzialności. Uczy pracowitości i wytrwałości. Taniec wyrabia również u dzieci pozytywne cechy charakteru. Jest jednym ze sposobów przeżywania, przekazywania emocji, formą fizycznego oraz duchowego odreagowania. Nauka tańców pochodzących z różnych regionów daje możliwość poznawania różnych kultur i czerpania radości z narodowej spuścizny.

Bardzo dziękujemy wszystkim,  którzy byli zaangażowani w pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia, rodzicom naszych artystów oraz paniom z przedszkola.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6842).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.