W dziale | Fakty

Spektakl w II LO

Opublikowany 20.12.2016

W ostatni czwartek (15 grudnia) miłośnicy teatru zebrali się w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, aby obejrzeć premierę spektaklu opartego na „Kartotece” Tadeusza Różewicza.

Widzowie uczestniczyli w widowisku przygotowanym przez grupę teatralną złożoną z uczniów II LO. SCENA 44. powstała po kolejnym sukcesie młodzieży w Festiwalu Szekspirowskim w marcu 2016 roku. Tym razem postanowili oni zająć się tekstem polskim, a wybór padł na „Kartotekę” Tadeusza Różewicza. W skład zespołu wchodzą uczniowie II LO, dlatego jego kształt będzie zmieniał się co roku, w zależności od osób, które będą chciały zająć się na poważnie szeroko pojętymi działaniami teatralnymi.

„Kartoteka” Różewicza jest tekstem bardzo wymagającym nawet dla zawodowych aktorów. Wystarczy przypomnieć, że sztuka nie ma antraktu, a główny bohater utworu nie schodzi ze sceny nawet na chwilę. Trzeba jednak przyznać, że młodzi artyści wywiązali się z tego trudnego zadania wzorowo. Spektakl dostarczył publiczności niezwykłych wzruszeń, dlatego nie obyło się bez owacji na stojąco. Osiemdziesięciominutowe przedstawienie wydobyło z utworu Różewicza to, co w nim aktualne i bliskie młodemu człowiekowi. Autor scenariusza i reżyser spektaklu – Rafał Wrotkowski – nie trzyma się bowiem kurczowo tekstu Różewicza, nawiązuje raczej do konwencji moralitetu. Jego spektakl opowiada o spraw zawsze ważnych, dotykających bezpośrednio człowieka: samotności, zjawisku komercjalizacji sztuki, modelach wychowawczych, wpływie polityki na życie, rozpaczliwych próbach poszukiwania miłości…

Bohater utworu – w tej roli Jan Zegar – to człowiek bez konkretnego imienia i wieku. Przez jego pokój, jak pisze Różewicz w didaskaliach, „przechodzi ulica”, postaci, które się na niej pojawiają, w mniejszym lub większym stopniu, tworzą koszmar senny Bohatera. I tak, odwiedzają go rodzice (Ula Kopeć, Wiktor Wilkowicz), Wujek (Mateusz Kaczor), Dziennikarka (Justyna Guz), jego dawna miłość – Olga (Julia Florek), młoda, tajemnicza dziewczyna (Paulina Jedut). Bohater musi przystąpić do egzaminu maturalnego (Nauczycielka – Marta Gruba) oraz znieść wizytę Pana z Przedziałkiem (Wiktor Wilkowicz). W jego śnie pojawiają się Kobiety Modne (Alicja Misztal, Natalia Grudzień, Natalia Florek) oraz oczywiście Sekretarka (Dagmara Kutnik). Szczególną rolę przeznacza autor spektaklu postaciom z Chóru (Karolina Rybak, Patryk Rzechuła, Jakub Grzegorczyk). Ich nieudane próby pobudzenia Bohatera do działania wywołują w publiczności bardzo żywiołowe reakcje. W zespole uczniów z II LO brak słabych ogniw. Wszyscy aktorzy grają bardzo dobrze, równo, w pełni profesjonalnie wywiązując się z powierzonych im zadań.

Całości spektaklu dopełniła niezwykła scenografia, którą wykonał Cezary Misiurski, specjalnie dobrana muzyka oraz kostiumy i charakteryzacja, nad którymi czuwały Julia Lewtak i Magda Gasiuk. Za oświetlenie sceny odpowiedzialny był Michał Paruzel.

SCENA 44. serdecznie dziękuje dyrekcji II LO, bez jej wsparcia realizacja spektaklu w ogóle nie byłaby możliwa. Dziękujemy oczywiście widzom, którzy zainteresowali się naszym spektaklem. Jednocześnie przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z brakiem miejsc siedzących. Obiecujemy poprawę! Nie przypuszczaliśmy, że może być aż tak wielu chętnych do obejrzenia przedstawienia. Przyszło prawie 300 osób!

SCENA 44. przygotowuje już kolejną niespodziankę! Szczegóły wkrótce! Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową grupy: https://www.facebook.com/scena44/. Niech teatr zawsze będzie w Państwa sercach!

Materiał: II LO
kartoteka26-1024x682kartoteka28-1024x682kartoteka39-1024x682kartoteka46-1024x682kartoteka65-1024x682kartoteka89-1024x682kartoteka96-1024x688

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7026).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.