Start Art

Co to jest  improwizacja, pentatonika, belki i funty, gdzie na Akademii Muzycznej są brudasy – tego wszystkiego mogli dowiedzieć się starsi wychowankowie PMDK w Lubartowie 25 października na spotkaniu „Start Art”, połączonym w tym roku z „Lekcją jazzu”, prowadzoną przez p. Mateusza Obroślaka – nowego nauczyciela PMDK, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na początku podczas konkursu z nagrodami dla publiczności  został sprawdzony stan wiedzy o jazzie. Później było jeszcze ciekawiej – pan Obroślak nie tylko opowiedział młodym o najważniejszych artystach jazzowych, wykonał najbardziej znane standardy, opowiedział o swoich doświadczeniach współpracy z wybitnymi muzykami  (Bobby McFerrin!),  improwizował, ale nawet pokazał głosem i … ruchem pentatonikę – skalę, na której oparty jest jazz. Nawiązując do interakcji McFerrina z publicznością, pan Mateusz zaprosił młodzież do wspólnej improwizacji.  Na koniec padło jeszcze parę anegdot ze świata jazzowego: np.  o pochodzeniu nazwy „jazz” od perfum jaśminowych  oraz o tym, że studenci wydziału jazzu i muzyki estradowej na akademiach muzycznych nazywani są nieco pogardliwie „brudasami” – bynajmniej nie ze względów higienicznych, ale muzycznych.

 „Start Art” to pierwsze w roku szkolnym spotkanie dla młodzieży, realizowane w ramach Integracyjnego Klubu Artystycznego IKA-Cafe. Spotkanie było okazją do artystycznej reprezentacji wychowanków PMDK. W imieniu pracowni tanecznej wystąpiły dwa najstarsze zespoły – „Dance Feet” i „Free Steps”, pracujące pod kierunkiem pani Jolanty Grabowskiej. „Lekcję jazzu” teatralnie zapowiedział – etiudą do wiersza Julii Hartwig „Jazz weteranów” – Teatr Charaktery (Alicja Mierzwińska, Anna Wiśniewska, Iga Pawlikowska, Gabriela Trepka, Iga Ćwiklińska, Oliwia Wójtowicz). Charaktery wprawiały się także na scenie wspomagając w prowadzeniu imprezy swoją instruktorkę – Urszulę Bednarczyk.

Na koniec pracownia plastyczna PMDK otworzyła wystawę, na którą prace powstały podczas pleneru w Poleskim Parku Narodowym. Złożyły się na nią prace kilkunastu młodych artystów (Gabriela Trepka, Alexandra Marzec, Karina Szczepaniak, Amelia Zdunek, Patrycja Zagajska, Karolina Szczygieł, Paulina Gil, Jakub Dziewulski, Oliwia Szutko, Martyna Stawinoga, Angelika Krzyżanowska, Iga Pawlikowska, Natalia Strońska, Kamila Furtak, Martyna Zalewska  oraz Piotr Pojęta, Konrad Domiński i Miłosława Weremczuk ). Młodzież pod kierunkiem pani Edyty Weremczuk, z pułapu wieży widokowej w Zastawiu stworzyli nostalgiczne obrazy poleskiej przyrody. Ciekawostką jest fakt, że w plenerze wzięli udział nie tylko uczestnicy zajęć plastycznych, ale także muzycznych, tanecznych i teatralnych.

fot. Julita Bogusz/Grupa Reporterska PMDK