W dziale | Fakty

Szekspir według SCENY44

Opublikowany 21.03.2018

Tradycją II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie jest udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare’a w Języku Angielskim. Tak też stało się w tym roku. SCENA44. działająca w II LO przygotowała na jubileuszową, dwudziestą edycję Festiwalu dwie sztuki.

Pierwsza, zatytułowana „Angel”, oparta została na komedii pt. „Miarka za miarkę”. Scenariusz napisała uczennica klasy IC Agnieszka Guz. Opowiada on historię życiowej katastrofy kobiety, mniszki, wywołanej przez tytułowego „anioła”. Sztuka uderza dojrzałością formy i poruszanego problemu, co na tle wielu współczesnych praktyk teatralnych jest szczególnie ważne, tekst bowiem pokazuje hipokryzję w najczystszej postaci, chciwość i moment, gdy u szczytu władzy człowiek czuje się zbyt pewnie, myśląc, że może wszystko. Spektakl wyreżyserował, i to był debiut w tej roli, Jan Zegar, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix Przeglądu.

Druga sztuka oparta została na jednej z najważniejszych tragedii Mistrza pt. „Król Lear”. Tytułowy bohater, niekwestionowany władca i ojciec zrzeka się korony, przeświadczony, że autorytet pozwoli mu żyć dalej według własnych reguł i zachcianek… Co więcej, zrzeka się również majątku na rzecz córek, obłudnych i chciwych, w których decyzja ta budzi najniższe instynkty. Przed naszymi oczami autor scenariusza i reżyser spektaklu Rafał Wrotkowski rysuje historię ludzi pozbawiony godności, zagubionych w świecie bez Boga, pogrążonych w chaosie i rodzącym się obłędzie, w świecie, gdzie tylko błazen i dziecko zdolni są jeszcze do zachowania pełni człowieczeństwa.

Oba spektakle oraz aktorzy w nich występujący zostali docenieni przez jury Konkursu bardzo wysoko. Ania Szymczak z klasy IC – odtwórczyni roli Isabelli w spektaklu pt. „Angel” – zdobyła Grand Prix i w nagrodę pojedzie do Londynu, gdzie będzie mogła na żywo zobaczyć spektakle szekspirowskie w teatrze „The Globe”. Warto nadmienić, że to już trzecie Grand Prix Festiwalu dla uczniów II LO. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali w 2014 i 2017 roku bracia Mikołaj i Jan Zegarowie. Ale to nie koniec nagród dla SCENY44. Spektakl „Lear” otrzymał drugie (pierwszego nie przyznano) a „Angelo” trzecie miejsce w kategorii dla najlepszego zespołu scenicznego, czym aktorzy z II LO potwierdzili po raz kolejny swoje perfekcyjne przygotowanie do Konkursu.

W spektaklach wystąpili. „LEAR”: Lear (Sara Kusio), Gonerila (Magda Skrzypiec), Regana (Justyna Pożarowszczyk), Cordelia (Kinga Cybul), Doktor (Kinga Danił), w roli Błazna (Patrycja Kwaśniewska) oraz Natalia Florek, Ola Lato, Anna Szymczak, Agnieszka Guz, Weronika Lejkowska. „ANGEL”: Angelo (Wiktor Wilkowicz), Isabella (Anna Szymczak), Książę (Martyna Gliniak), Lucio (Diana Kępa), Claudio (Jakub Wójcik) oraz Natalia Florek, Agnieszka Guz, Weronika Lejkowska, Jagoda Unkiewicz, Emilia Mitrus, Kinga Cybul, Weronika Witek, Jakub Bobiarski, Patryk Rzechuła, Jan Ślifirczyk, Aleksander Iwan, Mikołaj Turowski, Michał Bobikowski. Charakteryzacje aktorów przygotowały Weronika Lis, Karolina Rybak, Ada Franczak, Iza Szczygieł; obsługą sceny zajął się Mateusz Kaczor; plakaty wykonał Cezary Misiurski, a konsultacje językowe przeprowadziła Barbara Gałka.

SCENA44. bardzo serdecznie pragnie podziękować: Radzie Rodziców przy II LO za refundację kosztów wyjazdu grupy do Lublina, Adzie Woźniak za zdjęcia, Pani Dyrektor Marcie Migal za udostępnienie szkolnej sceny na czas prób oraz Pani Dyrektor Halinie Zdunek za wsparcie, cierpliwość i szeroko pojętą wyrozumiałość.

Więcej o działalności SCENY44. znajdziecie Państwo na naszym fanpage’u: https://www.facebook.com/scena44/. Tam też informacje o naszych najbliższych występach. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Rafał Wrotkowski

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (5712).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.