Teatralnie z PMDK

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie zaprasza młodzież i dorosłych na XVII Witrynę Teatralną. Impreza odbędzie się 27 listopada o godz. 16.00. w sali widowiskowej Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie przy ul. Chopina 6.

„Witryna Teatralna” to niekonkursowy przegląd teatrów młodzieżowych, do udziału w którym PMDK w Lubartowie zaprasza teatry młodzieżowe z terenu województwa lubelskiego.  Na „Witrynie” prezentowały się do tej pory teatry z Lublina, Puław, Kocka, Ostrowa Lubelskiego oraz przedstawiciele PMDK i lubartowskich szkół. Jest to największa impreza o profilu teatralnym w Lubartowie, ale przede wszystkim spotkanie młodych aktorów z różnych stron naszego województwa. Podczas tegorocznej Witryny wystąpią: Teatr Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie, Teatr Tańca „Prefekt” z Dzielnicowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów” w Lublinie, Teatr Trupa z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie oraz wychowankowie  pracowni teatralnej, muzycznej, tanecznej i plastycznej PMDK w Lubartowie.

SPEKTAKLE:

Męczeństwo Piotra Ohey’a” – Teatr Trupa /PMDK w Lubartowie

Męczeństwo Piotra Ohey`a” to jednoaktowa sztuka mistrza absurdu – Sławomira Mrożka, napisana na telewizyjny konkurs w 1959 r. Zadziwiająco aktualny i ponadczasowy tekst uwypukla najważniejsze dla stylistyki Mrożka cechy: absurdalny i groteskowy humor oraz uniwersalne treści dotyczące opresyjności w społeczeństwie.
„Jest to historia o utracie przez bohatera prawa do prywatności z chwilą, gdy w jego łazience „zalągł się tygrys”. Groteskowa miniatura dramatyczna opowiada o bezsensie świata i tragizmie jednostki poddanej dyktatowi polityki, ideologii i nauki.

reżyseria: Jolanta Tomasiewicz

Występują: Kamil Żebrowski, Maja Słomińska, Milena Majewska, Antonina Bielecka, Karolina Krupa, Kornelia Niziołek, Julian Słomiński, Katarzyna Rybacka, Iga Szcześniak, Natalia Florek, Gabriel Kotliński.

Teatr Trupa działa w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie od 1994r. Teatr początkowo tworzył spektakle i etiudy w oparciu o dramaty i prozę T. Różewicza, W. Gombrowicza, S. Mrożka, K.I. Gałczyńskiego, T. Boya- Żeleńskiego. W ostatnich latach zespół realizował spektakle w różnych konwencjach teatralnych, często bazujących na wyobraźni wyrażanej poprzez ekspresję ruchową i muzykę. W kolejnych spektaklach grupa powróciła do pracy ze słowem potwierdzając, że niezależnie od konwencji teatralnych, dobry warsztat aktorski oraz konsekwentna i precyzyjna reżyseria buduje teatr, który przemawia do widza, celnie przekazuje przesłanie spektaklu. Nie dziwi więc fakt, iż Teatr Trupa jest laureatem wielu nagród wojewódzkich i ogólnopolskich, w tym – także indywidualnych wyróżnień dla młodych aktorów.

ESCape” – Teatr Panopticum /MDK “Pod Akacją” w Lublinie

Spektakl „ESCape” w satyryczny sposób podejmuje problemy współczesnego człowieka zmanipulowanego przez media, zagubionego pomiędzy realnym a wirtualnym światem kreowanym przez popularne dzisiaj internetowe portale społecznościowe i komunikatory. Zacierające się granice w odczuwaniu tego co jest rzeczywiste, a co tylko wirtualne, stają się często przyczyną wielu frustracji, zaburzeń osobowości, a nawet dramatów mniej odpornych jednostek, zwłaszcza młodego pokolenia.

scenariusz: Mieczysław Wojtas i zespół

reżyseria: Mieczysław Wojtas przy współpracy Emila Janczaka

muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz

występują: Jakub Oszust, Michalina Puła, Emil Janczak, Rozalia Sawa, Paulina Iwan, Wiktor Palak, Marcin Lisowski, Łukasz Twardzik, Maja Kalbarczyk, Oskar Rybaczek.

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie rozpoczął swoją działalność artystyczną i edukacyjną w roku 1985. Skupia głównie młodzież licealną ale także gimnazjalną i studencką. W Panopticum setki młodych ludzi zdobywały swoje pierwsze doświadczenia i i poznawały warsztat teatralny. Wielu zostało zawodowymi aktorami i reżyserami znanymi z telewizyjnego ekranu, filmu oraz polskich scen teatralnych, niektórzy robią też kariery międzynarodowe. Nie bez powodu bywa często nazywany „kuźnią młodych talentów”. Teatr Panopticum jest laureatem wielu głównych: ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, uczestniczył w międzynarodowych projektach teatralnych w Londynie oraz Ankarze.

O Teatrze Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych i film dokumentalny TVP1 „Szef”, którego bohaterem jest Mieczysław Wojtas – założyciel, kierownik artystyczny, reżyser i opiekun zespołu nieprzerwanie już od 31 lat. Z teatrem od 9 lat stale współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych Panopticum.

Na jawie i we śnie” – Teatr Tańca „Prefekt” /DDK SM „Czechów” w Lublinie

Bohaterem spektaklu jest mieszkaniec współczesnej wsi. Jego status społeczny i majątkowy nie wzbudza szacunku i sympatii lokalnej społeczności. On sam uważa się za szczęśliwego i spełnionego człowieka. Siłę czerpie z życia w harmonii i w zgodzie z naturą.

Spektakl został nagrodzony na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Młodzieżowych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

reżyseria i choreografia: Renata Pyszniak

opracowanie muzyczne: Mariusz Deles

występują: Martyna Woźniak, Damian Woźniak, Anastazja Cichocka, Joanna Piętas, Justyna Flisiak, Zosia Bartnik

Teatr tańca Perfekt to grupa działająca w domu Kultury Sm „Czechów” w Lublinie. Tworzy spektakle i etiudy taneczne w technice tańca współczesnego. Zespół tworzy młodzież licealna oraz studenci. Instruktorem i choreografem grupy jest pani Renata Pyszniak – instruktor tańca z wieloletnim doświadczeniem, juror wielu przeglądów tanecznych oraz teatralnych.

Grupa często reprezentuje Dom Kultury „Czechów na imprezach i konkursach, o zasięgu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Na swoim koncie ma zarówno nagrody zespołowe oraz indywidualne wyróżnienia aktorskie.

Witryna Teatralna” realizowana jest w ramach Powiatowego Kalendarza Imprez Kulturalnych . Wstęp wolny.

witrynateatralna2016