W dziale | Fakty

Tylko dla dorosłych w II LO

Opublikowany 02.03.2020

Miłośnicy teatru zebrali się w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, aby obejrzeć dwa spektakle w ramach projektu: „Tylko dla dorosłych”. Odbyły się one 26 i 27 lutego. Scena 44 przygotowała tym razem przedstawienia na podstawie autorskich scenariuszy.

Pierwsze spektakl „Gość Inność, czyli bajki nowe” oparty został na tekście Agnieszki Guz – uczennicy klasy trzeciej o profilu lingwistycznym, który otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Poznajmy się”, drugi „Przypadki Dariusza N.” to także pomysł uczniów II LO – Jagody Wach i Alberta Kornackiego.

„Gość Inność…” to opowieść o trudnych relacjach… polsko – obcych. Tradycyjna polska rodzina, tradycyjna polska niedziela, tradycyjne polskie paprotki i schabowy i grill i krasnale ogrodowe. W tę swojską „wieś spokojną, wieś wesołą” wkracza Obcy. Obcy wprawdzie ma jasne włosy i niebieskie oczy, ale jakoś pachnie inaczej, inaczej się porusza i inaczej mówi. Burzy ład. Świetny Jakub Wójcik w roli Syna przykuwa uwagę widzów od samego początku spektaklu. Martyna Gliniak jako Córka wzrusza, ale także daje nadzieję, że jeszcze można wszystko odbudować, bo przecież do takiej puenty prowadzi swoje widowisko reżyserka Agnieszka Guz. Mimo że „świat płonie (spłonie)”, to jednak w spektaklu widać nadzieję na normalność. Na uwagę widza zasługują również inni aktorzy: Kinga Cybul w roli Matki, Anna Szymczak jako Inez i Michał Bobikowski – Ojciec. Całości dopełnia niezwykła muzyka i wymagająca oprawa multimedialna, która w warunkach szkolnych była na pewno trudna do realizacji.

Darek – bohater spektaklu w reżyserii Rafała Wrotkowskiego jest „zwykły, mętny, nijaki…”. Ten młody człowiek, którego kreację w brawurowy sposób przedstawił Albert Kornacki, nie ma za wiele do powiedzenia. Buntuje się jak każdy młody człowiek, przeżywa wzloty i upadki, czyta książki, ale nade wszystko rozpaczliwie poszukuje bliskości. Wydaje się jednak, że równie ważnymi postaciami spektaklu, może nawet ważniejszymi od Darka są ludzie, którzy go otaczają. Hipnotyzująca widza Jagoda Wach w roli Matki i nieco toporny, ale przez to wyrazisty Szymon Oniszczuk jako Ojciec. To oni stymulują syna, to oni wyznaczają „bohaterowi naszych czasów” cele, z których nie do końca jest w stanie się wywiązać.

Oba spektakle łączy troska młodych ludzi o przyszłość. Zadziwiające, że scenariusze tych przedstawień napisali uczniowie. Dedykowane są Dorosłym, tylko Dorosłym…

Scena44 serdecznie dziękuje p. dyrektor Halinie Zdunek oraz Radzie Rodziców II LO. Bez ich wsparcia, także finansowego, realizacja spektakli w ogóle nie byłaby możliwa. Dziękujemy także widzom, którzy zainteresowali się naszymi przedstawieniami. W sumie obejrzało je ok. 300 osób.

Scena44 przygotowuje już kolejne niespodzianki. Spektakle, które zaprezentowaliśmy w minionym tygodniu, będzie można zobaczyć na lubelskich festiwalach teatralnych. „Przypadki Dariusza N.” już w czwartek w ramach „Zwierciadeł”, a „Gość Inność” na Scenie Młodych. Oczywiście pracujemy także nad spektaklem w ramach Festiwalu Szekspirowskiego (10 marca). To bardzo gorący dla nas czas!

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową grupy: https://www.facebook.com/scena44/.

II LO

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7112).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.