W dziale | Fakty

Uczniowie II LO sadzili las

Opublikowany 23.04.2015

Uczniowie dwóch klas II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie, korzystając z zaproszenia Nadleśnictwa Lubartów, 22 kwietnia wybrali się na szczególne obchody Święta Ziemi. Każdy z uczestników wyjazdu zasadził kilkadziesiąt młodych dębów w Lasach Kozłowieckich.

22 kwietnia o 9.30 stawiliśmy się na zbiórkę i wyruszyliśmy do Lasów Kozłowieckich, pod opieką nauczycielki geografii Katarzyny Płaszczewskiej oraz wychowawców: Agnieszki Opolskiej i Jerzego Boncławka. Obchody Święta Ziemi rozpoczęły się przemówieniami leśniczych: Wiesława Lipca z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Piotra Cebuli z Nadleśnictwa Nasutów oraz Piotra Kiszczaka z Nadleśnictwa Lubartów. Dowiedzieliśmy się, że Nadleśnictwo Lubartów zajmuje ok. 15 tys. hektarów, a w okolicznych lasach rosną między innymi brzozy, dęby, sosny i świerki. Następnie, po krótkim instruktarzu, wszyscy przybyli, dobrani w pary, rozpoczęli sadzenie dębów. Uczniowie zasadzili trzy przygotowane przez leśników powierzchnie leśne.
Po skończonej pracy udaliśmy się do autokaru, który przetransportował nas do samego środka kompleksu Lasów Kozłowieckich – kwatery myśliwskiej, zwanej „Starym Tartakiem”. Obecnie w kwaterze pracuje 10 osób. Leśnicy zapoznali nas z sygnałami odgrywanymi w czasie polowania – grano na rogu i innych instrumentach. Następnie przystąpiliśmy do wspólnej konsumpcji potraw, przygotowanych przez organizatorów. Grochówka, bigos, pieczona kiełbasa z grilla dodały nam sił do rywalizacji w quizie. Był to konkurs dotyczący wiedzy o lesie z zakresu historii, biologii i geografii. Młodzież dobrana w 10-osobowe drużyny przystąpiła do rywalizacji. Polegała ona na tym, że osoba, która zna odpowiedź, zgłasza się do prowadzącego quiz. Jeśli odpowiedź była poprawna, uczestnik otrzymywał nagrodę w postaci książki, jeśli błędna – nagrodę pocieszenia. Wraz z końcem wizyty każdy dostawał sadzonkę sosny do posadzenia i pielęgnowania. Usatysfakcjonowani powróciliśmy pod mury naszej szkoły. Każdemu z nas ten wyjazd, a przede wszystkim sadzenie drzew, uświadomiły rolę, jaką spełniają lasy i to, że ich zanieczyszczanie i niszczenie powoduje powolną degradację środowiska.
Mateusz Lisek , klasa II H

lesnictwo

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6849).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.