Warsztaty „Azymutu” z Bartłomiejem Bednarczykiem

28 lutego w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie odbyły się ciekawe zajęcia dotyczące zimowej turystyki górskiej, prowadzone przez Bartłomieja Bednarczyka. Ten znany lubartowianin zdobył już, wraz ze swoim bratem, najwyższy szczyt całych Alp i Europy – Mont Blanc (4809 m n.p.m.), czterotysięcznik we Włoszech – Gran Paradiso (4061 m n.p.m.), a pół roku temu stanął na dwóch szczytach Kaukazu – Kazbeku i Elbrusie.

Bartłomiej Bednarczyk przybył do II LO na zaproszenie Katarzyny Płaszczewskiej, opiekunki „Azymutu”. W trakcie warsztatów przybliżył członkom Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego podstawowe formy alpinizmu, czyli wypraw wysokogórskich. Uczniowie mieli szansę na wstępne przygotowania do przyszłych górskich wycieczek. Alpinista uświadamiał, że w górskiej wyprawie najważniejsze są komfortowe i nieprzemakalne obuwie oraz kask, który chroni głowę przed niebezpieczeństwami. Brak tych elementów wyposażenia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Uczestnicy spotkania otrzymali listę ekwipunku potrzebnego na jednodniową i kilkudniową trasę w warunkach zimowych oraz mogli wypróbować sprzęt przyniesiony przez gościa. Bartłomiej Bednarczyk zaprezentował, jak się wiąże i poprawnie zakłada raki oraz pokazał czekan, niezbędny w zimowej turystyce górskiej. Ważnym elementem wspinaczki są również uprząż, którą uczniowie mogli samodzielnie zapiąć, oraz karabinki. Najbardziej efektywną formą nauki jest praktyka, dlatego członkowie „Azymutu” uczyli się wiązać liny, zakładali i wiązali raki, uczyli się wiązania węzłów: ósemki, podwójnej ósemki, wyblinki, półwyblinki, prusika, ratowniczego, zderzakowego i blokera. Ćwiczenia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem, jednak wszystkich zaskoczył fakt, że nie jest to tak łatwe, jak się wydaje. Ponadto, po wysłuchaniu historii z życia wziętej, młodzież dowiedziała się o ważnym zastosowaniu koca termicznego podczas dłuższych zimowych wypraw.

Na koniec spotkania członkowie „Azymutu” wręczyli alpiniście prezent w ramach podziękowania za przyjęcie zaproszenia do II LO. Ta teoretyczno-praktyczna lekcja stanowiła pierwszą część warsztatów dla członków SKKT „Azymut”, a na kolejną, o charakterze praktycznym, uczniowie już czekają z niecierpliwością.

Maja Nieznaj, kl. I g