W dziale | Fakty

Wernisaż prac Leszka Mądzika

Opublikowany 10.08.2017

5 sierpnia w ogrodach pałacowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zorganizowano wernisaż wystawy fotografii Leszka Mądzika pt. „Sacrum Miejsca”. Prace powstały podczas podróży z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Ukrainy, a także w Polsce. Wernisażowi towarzyszyła etiuda teatralna w wykonaniu Autora oraz młodzieży z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie.

Leszek Mądzik to scenograf, reżyser, malarz i fotograf. Jest założycielem Sceny Plastycznej KUL, twórcą jej spektakli oraz autorem licznych scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Wykładowca w kilku szkołach artystycznych, profesor poznańskiej ASP, uczestnik kilkudziesięciu festiwali teatralnych na pięciu kontynentach, laureat wielu z nich.

Prof. Leszek Mądzik o prezentowanych na wystawie fotografiach mówi tak: Dotknięcie sacrum w sztuce najpełniej ujawnia się w miejscach na to przeznaczonych. Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły. Ekspresja ujęć biblijnych wizerunków Chrystusa, mająca często teatralną dramaturgię, mówi o sile przeżycia w spotkaniu z Sacrum. Ekspozycję  można oglądać do końca września.

foto: Magdalena Monist – Czerwińska

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (4722).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.