Wieści z CSK

Od 9 maja Centrum Spotkania Kultur w Lublinie otworzyło cześć swojej działalności. Co będzie się działo prezentujemy poniżej:

Akademia Kina CSK, czwartek, 14 MAJA 2020 | godz. 19.00
Zapraszamy na kolejny wykład online: „Dźwięki muzyki – muzyka w filmie”. Prowadzący: Tomasz Kolankiewicz.
W swoich pierwszych dekadach kino, przynajmniej teoretycznie, pozostawało nieme. Jak wpłynęło to na rozwój medium? Co w sposobie konstruowania filmowych opowieści zmienił przełom dźwiękowy i jak on przebiegał? Czym poza oczywistym elementem ilustracyjnym może być filmowa muzyka i dźwięk? Na te i szereg innych pytań odpowiemy podczas wykładu „Dźwięki muzyki – muzyka w filmie”.
Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2020 roku.
Akademia Kina CSK to cykl dla wielbicieli kina, którzy chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. Na wykładach i spotkaniach online, na żywo, w lekkiej i luźnej atmosferze można poznać najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie.
Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: http://tiny.cc/dcajoz
Link do wydarzenia wysyłamy w dniu seansu. Liczba miejsc ograniczona.

 Wystawa „Pomiędzy ilustracją a abstrakcją” – Amadeusz Popek, od 15 MAJA 2020,
Galeria CSK „Ciche Kąty”
Wystawa prezentuje prace graficzne i rysunkowe stworzone przez artystę na przestrzeni kilku ostatnich lat; w tym roku przypada okrągły jubileusz pracy twórczej dr Amadeusza Popka. Wystawa ukazuje kilkadziesiąt prac graficznych wykonanych w technice serigrafii, choć nie tylko… swoje miejsce w galerii znajdują również rysunki piórkiem. Artysta dzieli się z odbiorcami swoją wizją artystyczną, która zawiera w sobie zarówno elementy bliższe ilustracji – bardzo narracyjnej, jak i ascetyczne, ale bogate w wartości czysto graficzne, strukturalne i symboliczne.
Zasady zwiedzania:
Możliwość oglądania wystawy wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu: pn-pt w godz. 10:00, 12:00 i 14:00, sb-nd w godz. 14:00 i 16:00. Na wystawę może wejść grupa licząca nie więcej niż 6 osób.
Zgłoszenia prosimy kierować pod numer telefonu: 81 441 56 10 lub na adres mailowy: [email protected] . Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Przypominamy również o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa (dezynfekcja rąk przed wejściem do CSK, zachowanie odległości pomiędzy zwiedzającymi min. 2m, konieczność zakrycia ust i nosa maseczką ochronną).

Wideokonferencja „Odmrażanie kultury w praktyce”. 13 MAJA 2020 | godz. 12:00
Od 4 maja – po blisko dwóch miesiącach ścisłego lockdownu – umożliwione zostało ponowne otwarcie muzeów i galerii sztuki. Reaktywacja rzeczonych instytucji musi odbywać się przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych oraz spełniać wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co to oznacza w praktyce? Jak w “nowej rzeczywistości” możemy brać udział w kulturze bez ryzyka i w odpowiedzialny sposób? Dowiemy się tego z wideorozmowy Going. z przedstawicielami najważniejszych muzeów i galerii sztuki w kraju.
Zakaz działania instytucji kulturalnych został częściowo zdjęty, nie oznacza to jednak, że faktycznie muszą się one otworzyć 4 maja. O czasie, trybie i dokładniejszych procedurach decydować mają dyrektorzy placówek, w porozumieniu z lokalnymi inspektorami sanitarnymi. Proces ten musi spełniać specjalne wytyczne, obejmujące: ograniczenie liczby zwiedzających, przygotowanie nowych regulaminów, zmianę tras zwiedzania, a także zakaz organizacji wydarzeń dla większych grup. Obiekty muszą również – rzecz jasna – zostać zdezynfekowane.
W pierwszej wideokonferencji z cyklu Going.talks – Odmrażanie kultury w praktyce: muzea i galerie sztuki, gośćmi będą przedstawiciele największych instytucji kultury, m.in. Centrum Nauki Kopernik, Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Prowadzący rozmowę – Lech Podhalicz – postara się ustalić: kiedy realnie można będzie odwiedzić wystawy, jakie zasady będą obowiązywać odwiedzających, a także jakie środki bezpieczeństwa należy przedsięwziąć, by nasze wyjście było w pełni pozbawionym ryzyka spotkaniem ze sztuką. Rozmowa odbędzie się i będzie transmitowana na żywo na facebookowej stronie Going. (www.facebook.com/going.app) oraz na profilu CSK (https://www.facebook.com/cskwlublinie ).

Nowy odcinek filmu z cyklu „Z życia miejskich pszczół” – Matka.
Już jutro ok. 15.00 na naszym profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/cskwlublinie) opublikujemy najnowszy odcinek filmu o pszczołach z naszej pasieki pt. „Matka”.
Czy pszczelarz zabija pszczoły? Co musi zrobić, kiedy w ulu pojawią się dwie matki? Odpowiedzi udzieli Marcin Sudziński. Zapraszamy!

Światowy Dzień NZJ (World IBD Day), 19 MAJA 2020
CSK kolejny raz przyłącza się do akcji edukacyjno-informacyjnej z okazji Światowego Dnia NZJ (World IBD Day). Akcja ma zwrócić uwagę na problemy chorych na nieswoiste choroby zapalne jelit m.in. poprzez podświetlenie na fioletowo – międzynarodowy kolor NZJ – gmachów i obiektów w Polsce i na całym świecie. W związku z tym we wtorek 19 maja 2020 od godz. 20.00 fasada budynku CSK będzie podświetlona na fioletowo. W ten symboliczny sposób wyrazimy solidarność z chorymi, zmagającymi się z bólem i wykluczeniem społecznym.

 Zapraszamy do CSK:
Dzięki łagodzeniu obostrzeń związanych z COVID-19 udostępniamy zwiedzającym wybrane przestrzenie CSK:
– Sklepik Kulturalny CSK – czynny codziennie w godzinach 10.00-18.00. Wejście wyłącznie z pl. Teatralnego (od strony ul. Radziszewskiego).
– Tarasy widokowe CSK (4 piętro) + Miejska Pasieka Artystyczna: dostępne 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-20.00. Wejście wydzieloną boczną klatką schodową przez patio CSK (od strony ul. Radziszewskiego), osoby niepełnosprawne lub z wózkami dziecięcymi mogą skorzystać z windy po kontakcie z ochroną CSK.
– wystawy w galeriach CSK: „Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński” oraz „Forma • Kolor • Kostium. Zofia de Ines” – dostępne bezpłatnie; zwiedzanie z przewodnikiem w małych grupach z zachowaniem zaleceń służb sanitarnych w dni powszednie o godz. 10.00, 12.00 i 14.00, w soboty i niedziele o godz. 14.00 i 16.00 wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 81 441 56 10 lub mailowym: [email protected] ).
Wstęp do udostępnionych miejsc w CSK z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (dezynfekcja rąk przed wejściem do CSK, zachowanie odległości pomiędzy zwiedzającymi min. 2m, konieczność zakrycia ust i nosa maseczką ochronną). Pozostałe przestrzenie w budynku CSK są w dalszym ciągu niedostępne dla zwiedzających!

Andrzej Goliszek