Wolontariusze z II LO pomagają pamiętać

Od 10 do 20 sierpnia 2016 roku grupa wolontariuszy z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie, w ramach współpracy z Fundacją Niepodległości, przebywała na Ukrainie na obozie wędrownym, realizując projekt „Wołyń 2016 ReGeneracja”.
Fundacja Niepodległości stawia sobie za cel zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa polskiej historii, a szczególną troską otacza polskie Kresy. Wolontariusze od ośmiu lat wyruszają szlakiem nieistniejących już na mapach miejsc, zapomnianych przez ludzi, porośniętych krzakami cmentarzy, na których spoczywają nasi przodkowie. ”Anioły z II LO” po raz pierwszy wyruszyły w tak niezwykłą podróż, zdobywając nowe, wcale niełatwe doświadczenia. Celem obozu było dotarcie do zarośniętych, zaniedbanych, zapomnianych polskich cmentarzy na terenach zachodniej Ukrainy, uprzątnięcie ich, postawienie zniczy, upamiętnienie pomordowanych.

Po wielu wsiach ze wschodnich terenów II Rzeczypospolitej pozostały tylko zniszczone nagrobki z polskimi napisami. Żeby się do nich dostać, trzeba się przedzierać z piłami do cięcia drzewa i spalinowymi kosami… Nie odstraszyło to chętnych z całej Polski w przedziale wiekowym od 12 do 72 lat. Wśród nich znalazły się wolontariuszki z II LO: Magda Zbiciak, Paulina Tomaszewska, Wiola Soroczyńska i Klaudia Kowalczuk oraz opiekunka i organizatorka wyjazdu z Lubartowa – nauczycielka Justyna Świderska-Niedobit. „Anioły z II LO” przeżyły niezwykłą lekcję historii, pracując na cmentarzach w miejscowościach: Szumsk, Wiśniowiec Stary, Wiśniowiec Nowy, Ostróg, Horochów, Nieświcz, Koniuchy, Kostiuchnówka. Ale te dni to nie tylko ciężka, fizyczna praca – to także wiele godzin rozmów, opowieści Polaków z Kresów, dotykanie historii…

Kolejny wyjazd już za rok. Zapraszamy. Pomagajmy pamiętać.

AO