W dziale | Fakty

Wyjątkowi goście w Gimnazjum nr 2

Opublikowany 15.01.2013

Przedstawiciele największej studenckiej organizacji AISEC odwiedzili lubartowskie gimnazjum. Grudniowa wizyta Qisi i Davida trwała cały tydzień.

Od samego początku pobytu w szkole goście wzbudzali wielkie zaciekawienie. Ich wizyta była doskonałą okazją do przełamania strachu przed używaniem j. angielskiego, a także stwarzała możliwość do doskonalenia swoich umiejętności językowych.

Przypomnijmy, iż AIESEC jest to największa organizacja pozarządowa prowadzona przez studentów, obecna w 113 krajach i licząca ponad 86 000 członków. Studenci odwiedzili lubartowską szkołę w ramach projektu „Express Your Knowledge”, który skierowany jest do szkół gimnazjalnych województwa lubelskiego. Przez pięć dni prowadzili zajęcia, które obejmowały tematykę kulturową, historyczną oraz techniki pracy nad sobą.

David Giraldo zaznajomił uczniów ze swoim ojczystym krajem – Kolumbią. Uświadomił nam, iż Kolumbia to nie tylko kawa, ale również setki gatunków przepięknych kwiatów i zwierząt. Ciekawą podróżą okazało się spotkanie z Qisi Jiang. Piękna muzyka, niezwykłe stroje oraz ostra kuchnia to tylko niektóre z elementów, które poszerzyły wiedzę uczniów na temat Chin. Qisi Jiang, jako osoba studiująca na co dzień w Sydney, przedstawiła również kulturę oraz historię Australii.

Wizyta Qisi oraz Davida była dobrym bodźcem do aktywnych działań podjętych przez uczniów, którzy we wspaniały sposób ugościli studentów. Goście na żywo usłyszeli polskie kolędy, zobaczyli jak wygląda tradycyjny taniec – polonez. Z przygotowanych przez uczniów prezentacji dowiedzieli się dużo o Polsce, naszej historii, zwyczajach, kuchni i sławnych ludziach.

Wyjątkową chwilą dla Qisi i Davida było spotkanie z uczniami klasy Ia, w trakcie którego zostali podjęci polskimi tradycyjnymi specjałami takimi jak: chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, bigos oraz ruskie pierogi. Obecny na spotkaniu  dyrektor Sławomir Zdunek oraz wicedyrektor Anna Rzezak podziękowali gościom za przybycie i wręczyli pamiątkowe upominki związane z Lubartowem i lubartowskim gimnazjum.

Niezwykli goście poznali najważniejsze zabytki Lubartowa. Największe zainteresowanie wzbudziła bazylika św. Anny oraz kościół oo. Kapucynów pw. św. Wawrzyńca. W trakcie wycieczki Qisi odwiedziła… jeden z chińskich sklepów znajdujących się w mieście. Bez problemu nawiązała kontakt ze swoimi rodakami. Spotkanie to bardzo ją zdziwiło, ale zarazem ucieszyło, iż mogła spotkać swoich rodaków w tak odległej części świata.

 

Adam Małecki, współpraca (J.A.)

 

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6754).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.