Z wizytą na WAT i Politechnice Warszawskiej

Już od roku II Liceum Ogólnokształcące im Piotra Firleja w Lubartowie objęte jest patronatem przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Dzięki tej współpracy uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez kadrę naukową WAT. Wizyta na tej uczelni była głównym celem wyjazdu, który został zorganizowany 24 października dla grupy 46. uczniów klas matematyczno-fizycznych.

Na Wydziale Elektroniki wysłuchali oni wykładu „Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości” wygłoszonego przez dr inż. Ewelinę Majdę – Zdancewicz. Biometria to dziedzina zajmująca się metodami rozpoznawania i identyfikacji, uczniowie dowiedzieli się zatem na początku prelekcji, czym różnią się te dwa terminy. Ponadto słuchacze poznali szereg technik biometrycznych wykorzystywanych w systemach kontroli dostępu i uwierzytelniania osób. Techniki te są ciągle rozwijane i ulepszane, dlatego pojawiają całkiem nowe. Najczęściej używane to rozpoznawanie: rysów twarzy, głosu, kształtu dłoni, wzoru linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych dłoni lub palca czy charakteru pisma i podpisu. Podczas prelekcji omówione również zostały nadzieje i obawy dotyczące zastosowania biometrycznych technik identyfikacji i weryfikacji tożsamości, a także związane z tym problemy natury etnicznej, kulturowej czy religijnej. Kolejnym punktem wycieczki był główny gmach Politechniki Warszawskiej, gdzie odbywały się XV Targi Kół i Organizacji Studenckich PW. To największe w Warszawie targi organizowane w całości przez studentów, mające na celu promocję studenckiej działalności naukowej oraz aktywności społecznej. Spotkanie z członkami kół i organizacji działających w ramach PW to okazja do sprawdzenia, jak wiele możliwości rozwoju daje ta popularna uczelnia. Studiowanie to coś więcej niż godziny wykładów i laboratoriów. To przede wszystkim możliwość rozwijania swoich pasji, odkrywania nowych możliwości i wspólnego działania na rzecz społeczności akademickiej i lokalnej.

Podczas wizyty na warszawskich wyższych uczelniach młodzież mogła na własne oczy przekonać się, jak fascynująca może być nauka i technika. Bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenie, po spotkaniu w środowisku naukowym uczniowie II LO wrócili do swojej szkoły.