Zadbaj o siebie przed „złotą jesienią”

„Starzenie się i zdrowie” to hasło, pod którym realizowane będą w naszym powiecie działania w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2012 (7 kwietnia).

– Jest to jednocześnie zdrowotne hasło Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na rok 2012 – informuje lek. med. Jolanta Rutkowska – Janusz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubartowie. – Chcemy zwrócić uwagę na los ludzi starszych, ich potrzeby i dążenia oraz miejsce w rodzinie i lokalnej społeczności.Za początek starości przyjmuje się obecnie 65 rok życia. Osoby w tym wieku mają przed sobą jeszcze przeciętnie około 20 – 25 dalszych lat, zwanych „złotą jesienią”. Aby utrzymać dobry stan zdrowia, trzeba już wcześniej zadbać o swoją sprawność. Lekarze geriatrzy twierdzą, że „łóżko jest błędem sztuki na czterech nogach”. Zatem osoby starsze powinny unikać pozostawania w łóżku, ponieważ po dłuższym leżeniu następują zaniki mięśni i przykurcze w stawach, a ponowne ich usprawnienie jest bardzo trudne. Co jeszcze radzą specjaliści?

Więcej ruchu i warzyw
Warto pamiętać, że organizm osoby starszej ma zwiększone zapotrzebowanie na białko i witaminy, a także błonnik. Na talerzu powinny się znaleźć płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, płatki śniadaniowe, otręby, fasola, nasiona, owoce i warzywa. Zaleca się też stosowanie do potraw natki pietruszki, koperku, ziela angielskiego, liścia laurowego, imbiru, gałki muszkatołowej, goździków, cynamonu, majeranku, mięty, szałwi, estragonu, czosnku.

Nawyki żywieniowe
Są najtrudniejsze do wykorzenienia, dlatego trzeba je zmieniać stopniowo. Dieta ludzi starszych powinna być w miarę możliwości lekkostrawna, ale też urozmaicona. Warto ograniczyć spożywanie tłuszczów i węglowodanów.

Przedwczesna i zła starość
to nie tylko wynik złej diety. Nauka o starzeniu się zwana gerontologią wymienia wśród powodów przedwczesnej starości między innymi osamotnienie, często związane ze stratą bliskich osób, brakiem możliwości opuszczenia domu, np. z powodu choroby. – Chcielibyśmy przypomnieć dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, że osoby starsze stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Są wrażliwe, życzliwe, serdeczne i cierpliwe – zauważa Jolanta Rutkowska – Janusz. – Chętnie służą radą i pomocą. W zamian chcą tylko być kochane i szanowane, pragną czuć się potrzebne i użyteczne.

Aleksandra Jędryszka