Zwolniony nauczyciel Przemysław Kural zabrał głos na sesji Rady Powiatu [VIDEO]

Opublikowany 18.09.2013

 – Po 29 latach pracy zostaliśmy na zbity pysk wyrzuceni z pracy – opowiadał podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Przemysław Kural, wieloletni nauczyciel w RCEZ. O zmiany kadrowe w szkołach powiatowych pytali też starostę radni opozycyjni.Przemek_nostalgia

 Od września Przemysław Kural nie jest już nauczycielem w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej. Pracę w tej samej placówce utraciła też jego żona Hanna Kural. Szkoła nie znalazła dla nich odpowiedniej liczby godzin nauczanych przedmiotów.

O udzielenie Przemysławowi Kuralowi głosu wnioskował podczas sesji  Leszek Rogulski (klub radnych PiS). – Mamy obowiązek reagować na krzywdę wyborców, zwłaszcza jeśli dzieje się ona w jednostce, której organem założycielskim jest powiat –  mówił.

Henryk Zdunek, przewodniczący Rady Powiatu (PSL) stwierdził, że nie jest to miejsce na tego typu debaty.

Ostatecznie w wyniku głosowania radni zdecydowali o udzieleniu głosu zwolnionemu nauczycielowi.

Przemysław Kural na sali obecny był razem z żoną. W swoim wystąpieniu stwierdził, że przy odrobinie dobrej woli ze strony dyrekcji szkoły możliwe byłoby zebranie dla nich godzin na połówkę etatu.

Do 23 sierpnia byliśmy przekonani, że będziemy pracować przynajmniej w wymiarze 10 godzin – opowiadał podczas sesji Kural.

-Wiedziałem, że jestem niewygodny dla szkoły i dla pana starosty i liczyłem się z tym, że stracę pracę, natomiast to, co dotknęło moją żonę przeszło najśmielsze wyobrażenia – mówił.

Jesteśmy na bezrobociu, mamy wielkie osiągnięcia, za które nikt nam nie podziękował. Po 29 latach zostaliśmy na zbity pysk wyrzuceni z pracy – skwitował na koniec.

Już na początku sesji radnych z klubu PiS interesowały zmiany kadrowe w szkołach prowadzonych przez powiat.

Jakie jest stanowisko zarządu powiatu wobec dyrektora podległej szkoły, który zwalnia małżeństwo nauczycielskie? – pytał w imieniu radnych z klubu PiS radny Sebastian Wysok.

–  Nawet przy grupowych zwolnieniach, dotychczasowe praktyki chroniły jedno z małżonków. W tym przypadku zwolnienie dotyczy nauczycieli dyplomowanych, którzy powinni być szczególnie chronieni, nauczycieli lubianych i szanowanych przez społeczność szkolną, z ogromnym dorobkiem zawodowym, wielokrotnie nagradzanych – argumentował.

W imieniu radnych z klubu PiS zadał także pytanie:

Co Zarząd zamierza zrobić, aby nie mówiło się, że zatrudnianie i zwalnianie pracowników w jednostkach powiatowych odbywa się według klucza partyjnego.

Starosta Fryderyk Puła obiecał wyczerpującą odpowiedź na piśmie.

Jako pierwsza o zmianach kadrowych w RCEZ pisała w ubiegłym tygodniu „Wspólnota”.

Jak mówi dla Tygodnika „W” dyrektor RCEZ Hanna Borzęcka, małżeństwo Kuralów zostało zwolnione z powodu zmniejszenia liczby godzin przedmiotów, których uczyli.

Jak podaje Wspólnota, w RCEZ  zatrudniono nowe osoby.  Pedagogiem  został Jacek Bednarski, radny miejski, który w ubiegłych wyborach startując na burmistrza miał oficjalne poparcie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Od początku września przedmiotu podstaw przedsiębiorczości uczy w RCEZ Mariusz Puła, autor bloga „PS Prawie Stronniczo”, prywatnie syn starosty Fryderyka Puły.

<Katarzyna Wójcik/fot. Piotr Opolski>

materiał wideo z sesji:

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (918).


Skontaktuj się z autorem

Komentarze do artykułu (17)

 1. hajde:

  Podobno 26.09.2013 była TV ogólnopolska w tej sprawie, ciekawe, kto odważył się coś powiedzieć do kamery i czy to w ogóle wyemitują. Na marginesie uważam, że oba urzędy są siebie warte, z tą różnicą tylko, że starosta wierzy we wszechmoc swojej partii a burmistrz w to, że sam jest wszechmogący. Pytanie – czy wybory ich w tym utwierdzą?

 2. Grażyna:

  Co ty porównujesz starosta zatrudnia swoją rodzinę , czy burmistrz też tak robi , jeżeli kogoś zatrudnił to napisz. Jeżeli nie to nie przyrównuj.

 3. aga:

  Był program w TV Lublin

 4. Fredi:

  Polecam, ciekawy materiał http://www.tvp.pl/lublin/reportaze/zdarzenia-magazyn-reporterow/wideo/30-wrzesnia-2013/12561224

 5. Ola:

  Materiał ciekawy. Na miejscu starosty i pani dyrektor spaliłabym się ze wstydu. Jak można po czymś takim patrzeć ludziom w oczy?!. Szacunek dla pana Borzęckiego.

 6. Błażej:

  To czemu Pan Borzęcki też zwolnił Pana Kurala?

 7. Iwona:

  Błażej nie zwolnił, tylko P. Kural był tzw. dochodzącym na kilka godzin w tamtym roku, a w tym roku nie było już tych kilku godzin. A w RCEZ te godziny są dla obojga, tak jak powiedziała pani Kural w reportażu ” Nie zlikwidowano naszych miejsc pracy tylko nas zlikwidowano z tych miejsc”!!!

 8. Coś pozytywnego:

  Hania i Przemek wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Nauczyciela.
  Nauczycielem jest się całe życie, wychowaliście kilka pokoleń, dorośli uczniowie pytają o Was i nie są obojętni wobec Waszej krzywdy. Dyrektorem, starostą się bywa a Wy nauczycielami będziecie zawsze. Powodzenia w udowadnianiu prawdy!

 9. Przemysław Kural:

  Dziękujemy za życzenia. Z okazji Dnia Nauczyciela zostałem zaproszony na uroczystość do II LO. Z RCEZ nikt z dyrekcji nawet nie próbował nas zaprosić. Z ciekawszych rzeczy warto zauważyć, że Starostwo wyparło się, że wpływało w naszej sprawie na panią Dyrektor RCEZ. Żeby było bardziej żałośnie podkreśliło nawet, że niedopuszczalne jest ograniczanie przez organ wykonawczy samorządu terytorialnego kompetencji dyrektora szkoły w przedmiocie prowadzenia polityki kadrowej.
  Ponadto w RCEZ przyznano nagrody Dyrektora RCEZ. Teoretycznie w sprawie przyznawania nagród dla nauczycieli obowiązuje Uchwała Rady Powiatu. Na uroczystości nie wręczono nauczycielom, chyba po raz pierwszy w historii szkoły dyplomów. Kasa przelana na konta i to wszystko. Po co ludzi motywować do lepszej pracy? Nie muszę chyba dodawać, że nie było nawet mowy o uzasadnieniu przydzielenia nagród.

 10. koko:

  czy ktoś wie jak ta sprawa się skończyła?

 11. MrsWonderful:

  Dla mnie to czysta kpina i nic więcej. Żeby zwalniać ludzi ze względu na ich partie polityczne. Szkoła wyznaje zasady SLD i nic więcej. Jedna wielka hierarchia tej samej partii.
  Kółko wzajemnej adoracji, zarówno w dyrekcji jak i kadrze grona pedagogicznego.
  Zasada wyznawana w tej szkole to – należenie do 1 partii politycznej, lizanie wszystkim tyłków, bądź jak było w przypadku starszych nauczycieli – uczenie w poprzednich czasach dyrekcji ( uczniowie wiedzą o co chodzi).
  Do czego to dochodzi, żeby zwalniać najlepszych nauczycieli a zatrudniać nie umiejętnych ludzi świeżo po studiach?
  Niby nie było godzin, to po co zatrudniać nowe osoby posiadając tak uzdolnionych nauczycieli? Inne prezentujące coś sobą szkoły by się o nich kłócili, ale jak wiadomo RCEZ nie jest szkołą prestiżową, tylko wylęgarnią bezrobotnych.
  Chcą być wspólnotą, to niech sobie tą szkołe sprywatyzują, bo do tego dążą.
  Nie ładnie Pani dyrektor, bardzo nie ładnie. Mam nadzieje, że wyrzuty sumienia panią dopadną w końcu, a posadę straci Pani w taki sam sposób jak ta dwójka nauczycieli.

 12. archivarius:

  Niechaj Lubartowianie nie sądzą iż są wyjątkiem w naszym państwie. To co sie przytrafiło nauczycielom jest powszechną praktyka w samorządach. Ludzie, którzy dorwali sie do korytka sa pozbawieni skrupułów i przyzwoitości. Biorą „bo im sie należy”. Niestety zjawisko jest tak powszechne, że stało się wręcz normą postępowania „wybrańców narodu”.

 13. do Grażyna:

  „…. Ludzie boją się jak za stanu wojennego i komuny…”

  teraz jeszcze gorzej jak za komuny, bo za komuny każdy miał pracę, nie musiał się o nią „bić” tak jak teraz, do tego jak było coś nie tak to szło się na skargę do PZPR i od razu sprawa była poruszana i robiono tak aby wszyscy byli zadowoleni. A teraz nie ma komu się poskarżyć, a jak już tak jak tu to sejm poruszony, cały kraj i poza też – bo telewizja pokazała i dalej nic. O wuj z takim krajem, zaorać

 14. Anna:

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=531959976899165&id=484921434936353&substory_index=0

 15. Przemysław Kural:

  7 grudnia 2013r w TVN po Faktach w programie Uwaga będziemy mogli zobaczyć kolejny przekaz telewizyjny. Poruszona będzie sprawa internautów, którzy wypowiadali się w naszej sprawie. Zapraszam do oglądania. Przemek Kural

 16. kkki:

  Panie Przemysławie ile dostal Pan i Pani żona odprawy za zwolnienie z pracy?

 17. do kkki:

  Musiał dostać, bo przepis mówi jasno:

  „Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.”

  W tym przypadku każdy z nich powinien dostać sześciomiesięczną pensję jako odprawę. Spory jednorazowy zastrzyk gotówki.

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.