60 lat Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego

Inscenizacja tradycyjnego wesela uświetniła jubileusz Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. To jedna z najdłużej istniejących w Lubartowie organizacji. Swoją działalnością sięga daleko poza powiat. Dlatego można powiedzieć, że jest zbiorowym, ponad 300 – osobowym ambasadorem naszego regionu. Lubartowskie Towarzystwo Regionalne w sobotę 5 września uroczyście obchodziło 60 urodziny.

wesele duze

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się już w maju tego roku, otwarciem okolicznościowej wystawy. Pamiątki zgromadzone przez regionalistów, stanowiące 60-letnią historię naszego regionu, można zobaczyć w Muzeum Ziemi Lubartowskiej przy ul. Kościuszki 28.

W dniu 5 września Lubartowskie Towarzystwo Regionalne zorganizowało uroczystość jubileuszową, która rozpoczęła się Mszą świętą w bazylice św. Anny.

Na jubileuszowe spotkanie regionaliści udali się do Lubartowskiego Ośrodka Kultury, dawnej Hali Targowej. To miejsce nieprzypadkowe, bo mocno osadzone w historii Lubartowa, pamiętające dawne uroczystości, święta, rocznice. W spotkaniu wzięło udział wielu znakomitych gości. Przybyli przedstawiciele władz województwa, powiatu, miasta Lubartów i gmin. Było ono okazją do wspomnień i podziękowań wszystkim tym, którzy od lat wspierają działalność LTR. O historii Towarzystwa oraz jego najważniejszych dokonaniach opowiedziała prezes Maria Kozioł.

Szczególne podziękowania za wsparcie działalności LTR usłyszeli samorządowcy, a wśród nich dotychczasowi burmistrzowie. Prezes Maria Kozioł podziękowała w imieniu Zarządu oraz wszystkich członków LTR, za jubileuszową nagrodę Burmistrza Miasta Lubartów dla regionalistów, przekazaną w bieżącym roku.

Burmistrz Janusz Bodziacki, Zastępca Burmistrza Radosław Szumiec, Sekretarz Miasta Anna Bielińska oraz pierwszy burmistrz Lubartowa Grzegorz Charliński – złożyli podziękowania i gratulacje na ręce prezes LTR, Marii Kozioł. Jako dowód wdzięczności za pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców, samorząd Lubartowa przekazał pamiątkową statuetkę z okazji 60-lecia oraz obraz autorstwa Małgorzaty Wronowskiej – widok na lubartowską Bazylikę Świętej Anny.

Spotkanie zakończyło się barwnym, ludowym akcentem. Inscenizację tradycyjnego wesela zaprezentował Zespół Folklorystyczny z Rozkopaczewa, z tańcami, oczepinami i pachnącym ciastem drożdżowym. Na scenie lubartowskiej sali kinowej stoły zastawiono tradycyjnymi specjałami. Weselnicy zeszli ze sceny, wciągając widownię do zabawy i częstując wszelakim dobrem z weselnego stołu.

Podziękowania jubileuszowe otrzymały osoby oraz instytucje szczególnie zaangażowane w pomoc Towarzystwu działającemu na rzecz miasta i jego mieszkańców.

To między innymi Parafia św. Anny w Lubartowie. Podziękowania za dotychczasową współpracę przyjął ks. proboszcz Andrzej Majchrzak.

Wśród podziękowań znalazła się także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie pod dowodzeniem komendanta Grzegorza Szyszko.

Wyrazy wdzięczności dla Zespołu Szkół nr 2 im. Pawła Karola Sanguszki przyjęła dyrektor Anna Wójtowicz, natomiast dla Muzeum Zamoyskich w Kozłówce – Grażyna Antoniuk, w imieniu dyrektor Anny Fic-Lazor.

Podziękowania dla Banku Spółdzielczego w Lubartowie przyjął Prezes Zarządu Władysław Mikucewicz. Dla Studia DePRO zajmującego się m.in. poligrafią, reklamą, projektowaniem graficznym, podziękowania przyjął Arkadiusz Derecki.

Aleksandra Jędryszka



ltr5
ltr6 ltr7 ltr9 ltr10 ltr11 ltr12 ltr13 ltr14 ltr15 ltr16 ltr17 ltr18 ltr19
ltr21
ltr22 ltr23
ltr25
ltr26 ltr27 ltr29 ltr30 ltr32 ltr34 ltr36 ltr37 ltr38 ltr39 ltr40 ltr60_1