W dziale | - Polecamy -, Fakty, Kultura

„Lubartowiacy” zagrali na Litwie – zobacz film

Opublikowany 20.09.2016

Kapela Ludowa „Lubartowiacy” działająca przy Lubartowskim Ośrodku Kultury reprezentowała nasze miasto podczas „Jesiennego Festiwalu w Rejonie Rosieńskim”, na Litwie. Do Raseiniai wybrali się także przedstawiciele samorządu lubartowskiego.

W samym sercu Żmudzi lubartowianie spotkali się z serdecznym przyjęciem, tradycyjnie już, ponieważ kontakty obu miast trwają od 2003 roku. Obecnie merem naszego miasta partnerskiego Raseiniai jest Algirdas Gricius. Kapela „Lubartowiacy” usłyszała od niego ciepłe słowa podziękowania za uświetnienie festiwalu żywiołowym występem. Na twarzach Litwinów, którzy – jak się okazało – rozumieją język polski, nie brakowało spontanicznych łez. Publiczność śpiewała razem z „Lubartowiakami”. Jako dowód wdzięczności od władz miasta Raseiniai, Kapela otrzymała pamiątkowy dyplom i puchar, z prośbą o przekazanie pozdrowień dla mieszkańców Lubartowa. Natomiast na pamiątkę pobytu w partnerskim mieście burmistrz Janusz Bodziacki podarował merowi Algirdasowi Griciusowi „kawałek Lubartowa”, czyli grafikę rodzimej artystki, Małgorzaty Wronowskiej.

Tegoroczne święto miasta Raseiniai nazwano „Jesiennym Ogrodem Przyjaźni”. Przypominało ono trochę nasze święto plonów. Wybrano gospodarstwo roku, wystąpiły zespoły folklorystyczne. Były biegi o „Puchar Jesieni”, kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, koncerty lokalnych zespołów, a na zakończenie występ lokalnej gwiazdy i fajerwerki. Był także czas na zwiedzanie miasta. Lubartowianie w drodze do domu odwiedzili Wilno i zamek w Trokach, w rejonie wileńskim. Na zakończenie wyprawy Kapela zagrała na ludową nutę specjalną dedykację dla burmistrza Janusza Bodziackiego, dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury Małgorzaty Gryglickiej – Szczepaniak oraz dla naczelnik Wydziału Administracyjnego Urzędu Miasta Grażyny Jałochy i współorganizatora tej wyprawy – Tadeusza Matwiejczyka. Burmistrz podziękował wszystkim za wspólny wyjazd, a Kapeli „Lubartowiacy” za promocję naszego miasta. – Zawsze marzyłem o takiej integracji, o spotkaniu z „Lubartowiakami”. Bardzo dziękuję za tę możliwość przy okazji wyjazdu do miasta partnerskiego Raseiniai. 

Aleksandra Jędryszka

lubartowiacy_na_litwie_41

Tak wyglądały przygotowania do występu:

lubartowiacy_na_litwie_6

Lubartowska delegacja wspólnie z gośćmi z innych miast obejrzała występy zespołów z Litwy i Estonii:

lubartowiacy_na_litwie_58 lubartowiacy_na_litwie_63

lubartowiacy_na_litwie_65

Występ Kapeli „Lubartowiacy”:

lubartowiacy_na_litwie_29

Podczas Festiwalu w rejonie rosieńskim…

lubartowiacy_na_litwie_69

Litewska gościnność…

Powrót do domu i zwiedzanie rejonu wileńskiego…

lubartowiacy_na_litwie_45

 

 

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6844).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.