MEM

MEM
Pięciu facetów z Lubartowa zawojowało Śląsk podczas I Festiwalu Młodych Talentów im. Mirka Breguły w Chorzowskim Centrum Kultury, lubartowski zespół ?MEM? zajął trzeci miejsce… 
Zespół „mem” jest kontynuacją projektu „dill moon”, który powstał w Lubartowie w 2005 roku. Po niespełna trzech latach istnienia zmienił się drastycznie skład zespołu a wraz ze zmianami personalnymi zmieniła się nazwa. W obecnym składzie powstało kilka utworów nagranych we własnym amatorskim studio, których można posłuchać na stronie: http://myspace.com/memrock
?Mem? to obecnie
Dominik „Domel” Pytka – wokal (klawisze), Karol Bednarz ? syntezator Kamil Kędziora ? gitara, Piotrek Łukasiewicz ? gitara, Wojciech „Zali” Zalewski ? bas, Mateusz „Matej” Rusek ? perkusja
Nazwę „Mem” zaczerpnęli z książki Richarda Dawkinsa pt. „Samolubny gen”, jest to najmniejsza jednostka informacji czyli kulturowy odpowiednik genu, umożliwiający zastosowanie zasad doboru naturalnego w kontekście kultury. I ma to bezpośrednie odzwierciedlenie w muzyce, którą często charakteryzuje synkretyzm gatunkowy, typowy dla postmodernistycznej kultury. A z racji, że jest ich aż sześciu w zespole taka „mieszanka” stylów i trendów muzycznych, począwszy od rocka, poprzez rock progresywny aż do metalu przychodzi jakoby naturalnie.
Muzyka to wasz pomysł na życie czy dobra zabawa?
Muzyka to dla nas przede wszystkim dobra zabawa ale nie ukrywamy, że jest to zarazem czasami bardzo ciężka i żmudna praca – mamy w planach nagranie kilkunastu kawałków. A czy jest to nasz pomysł na życie? No cóż, czas pokaże. Cały czas ciężko pracujemy na nasz sukces i niewątpliwie mamy nadzieje, że ta praca przyniesie nam kiedyś jakieś owoce.
O czym są wasze teksty i kto je pisze?
Za większość tekstów odpowiedzialny jest nasz znajomy, Konrad „Konji” Goluch. Do warstwy tekstowej podchodzimy bardzo poważnie, zdajemy sobie sprawę jak wielka cześć przekazu płynie właśnie z tekstów. Staramy sie aby stanowiły nieodłączna część całej piosenki, aby emocje płynęły zarówno z warstwy muzycznej jak i tekstowej. Jeśli chodzi o tematykę to jest ona naprawdę szeroka i najczęściej obraca sie wokół egzystencjalnych dramatów człowieka związanych z takimi doświadczeniami jak miłość, śmierć czy wolność ale nie boimy sie poruszać tak ważnych i trudnych tematów jak na przykład rasizm.
A muzykę komponuje?..?
Jeśli chodzi o warstwę muzyczna to „trzon” nowego kawałka najczęściej komponuje Dominik a później każdy układa swoje partie indywidualnie, chociaż nie jest to zasadą i często nowe pomysły rodzą sie powiedzmy przez przypadek, gdy komuś wpadnie jakiś riff do głowy, zaczniemy go ogrywać na próbie i powstaje nowa kompozycja.
Krytycy z reguły chcą zaszufladkować i zespół i muzykę jaką gra. W jakiej szufladce można was ?zamknąć? a może jedna nie wystarczy?
To prawda krytycy i słuchacze często starają sie przyporządkować zespól do jednego gatunku muzycznego, co jest całkiem naturalne i wygodne bo tak działa ludzki mózg, jednakże jest to czasami krzywdzące dla zespołów. I tak też jest w naszym przypadku, nasza muzyka oscyluje wokół wielu gatunków muzycznych co wynika z odmiennych inspiracji muzycznych każdego członka zespołu o czym już wspomniałem wcześniej i przez to naprawdę ciężko jest nas „zaszufladkować”. Myślę, że ludzie po pierwsze powinni czerpać przyjemność ze słuchania muzyki a nie zastanawiać się jaki to gatunek muzyczny.
Do Chorzowa na wasz występ raczej mało osób mogło się wybrać, gdzie można na żywo posłuchać tego co gracie?
Najbliższy koncert zagramy 26 marca w Białymstoku. W tym roku mamy w planach kilkanaście festiwali na terenie całej Polski w tym jeden międzynarodowy. Mamy również nadzieję, że będziemy mogli zagrać w naszych rodzimych okolicach. O wszystkich koncertach będziemy bieżąco informować na naszej stronie www.myspace.com/memrock.
41 zespołów, skład jury niezwykle ciekawy i trzeci miejsce. Sukces? 
 Jak na ogólnopolski festiwal i dość sporą liczbę uczestników prezentujących naprawdę wysoki poziom artystyczny 3 miejsce było dla nas zaskoczeniem i nie ma co ukrywać sukcesem. Jednakże mieliśmy wrażenie, że naprawdę ciężko zapracowaliśmy na to miejsce i jak już pisałem czeka nas w tym roku sporo występów na których na pewno będziemy dawać z siebie wszystko.