W dziale | Wywiady

Warto stawiać na film

Opublikowany 11.02.2010

Warsztaty filmowe ? to nowa forma zajęć prowadzona w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Film to bardzo szerokie pojęcie, dlatego nie można zamykać się w ciasnych ramach technik czy gatunków. W miarę możliwości należy działać na różnych płaszczyznach, od filmów klasycznych po animacje, od klipów muzycznych i etiud, po filmy długometrażowe. Tak właśnie prowadzi zajęcia instruktor LOK Bartek Gorzel, z którym rozmawiamy na temat warsztatów.Od kiedy zaczęła się twoja przygoda z filmem ?
Odkąd sięgam pamięcią, zawsze lubiłem taką rzeczywistość, którą można było sobie samemu wymyślić. Jeszcze jako dziecko moimi narzędziami pracy były: kartka i długopis. Kiedy jednak dostałem pierwszą, analogową jeszcze kamerę, postanowiłem zapisywać swoje pomysły obrazkowo. Można powiedzieć, że jakieś 10 lat temu zacząłem kręcić swoje pierwsze, amatorskie produkcje. Muszę przyznać, że radość, jaką już wtedy dawała mi IMG_4371kamera, nie przechodzi mi do dzisiaj. Inspiracji było tak naprawdę bardzo wiele. Począwszy od lat dziecięcych, kiedy to hipnotyzowały mnie, a jednocześnie ?nakręcały? moją wyobraźnię fantastyczne filmy Spielberga, aż po dzień dzisiejszy i współczesne kino europejskie, a także offowe, mówiące własnym językiem. Na pewno nie bez znaczenia jest to, że przez ostatnie lata miałem okazję spotykać ludzi od lat związanych z filmem. To także ich pasja oraz ogromna wiedza przekonały mnie do tego, że warto stawiać na film.
Czego uczysz na swoich zajęciach?
Przede wszystkim podstaw, bez których trudno jest zrobić cokolwiek w dziedzinie filmu. Mam na myśli podstawy scenopisarstwa, operatorstwa, reżyserii, montażu i oczywiście aktorstwa filmowego. Staram się również przekazać pewien sposób myślenia, traktowania filmu jako elementu sztuki, a nie zwykłego źródła rozrywki. Choć może brzmi to nieco skomplikowanie, w rzeczywistości tak nie jest. Kto już przychodzi na zajęcia, ten wie, że na zajęciach panuje bardzo wesoła atmosfera. Efekty naszej pracy oglądać można na stronie www.empireart.oz.pl, na którą serdecznie zapraszam.
Jakich osób poszukujesz? I jak byś je zachęcił, aby wybrały udział w zajęciach?
Przede wszystkim osób, które są kreatywne lub chcą rozwijać swoją kreatywność. No i kochają kino. Plan filmowy wymaga obecności ludzi o różnych umiejętnościach. To nie tylko reżyser, kamerzysta, czy aktor. To również ktoś, kto ustawi światło, ucharakteryzuje aktorów, zrobi kilka fotografii z planu czy zorganizuje atrybuty. Potrzebni są nawet ludzie lubiący majsterkować. W czasie produkcji każda para rąk jest niezbędna. Jako grupa nie skupiamy się na konkretnych umiejętnościach, czy wiedzy, chociaż też są mile widziane. Tak naprawdę każdy może się przyłączyć, wystarczą dobre chęci. Jak mógłbym jeszcze zachęcić? Do tej pory nie było tak, że kogoś nie przyjęliśmy. Nawet osoby, które się deklarowały, że nic nie potrafią, po krótkim czasie same przekonały się, że jednak mogą się wykazać. W naszej grupie każdy ma szansę wdrażać swoje pomysły. W projektach biorą udział wszyscy od samego początku, wspólnie podsuwamy pomysły, rozdzielamy zadania.
Co robicie na zajęciach i jak to wygląda?
Zajęcia wyglądają bardzo różnie. We wtorki pracujemy z grupą techniczną, gdzie oprócz omawiania zasad kręcenia filmów ? pisania scenariusza, operowania kamerą  czy montażu, zbieramy luźne pomysły do naszych kolejnych filmów i organizujemy plany filmowe. Zdarza się, że oglądamy  jakiś film krótkometrażowy czy animacje, a następnie prowadzimy małą dyskusję na jego temat. Czwartki zarezerwowane są dla grupy aktorskiej, gdzie ćwiczymy głównie grę na gotowych już scenariuszach. Największy nacisk kładziemy na emisję głosu oraz mimikę twarzy. Bardzo istotny jest również sposób poruszania się na planie. Oprócz tych zajęć przeznaczamy też oczywiście czas ? i chyba to zajmuje nam go najwięcej – na filmowanie oraz montowanie gotowych materiałów.
Czy masz jakieś plany, pomysły na przyszłość z osobami w związku z zajęciami?
Tak. Razem z grupą stopniowo tworzymy kolejne projekty. Już teraz wiemy, że najbliższe miesiące będą bardzo owocne jeśli chodzi o nasze filmy. Dla przykładu ? w najbliższy weekend zamierzamy skończyć zdjęcia do nowego filmu, który powinien ukazać się na początku marca. Do kwietnia mamy rozpisane kolejne projekty. Mogę też zdradzić, że jeszcze w tym roku grupa zacznie działać nie tylko pod względem produkcji filmowej. Zamierzamy promować kino w Lubartowie i już mamy pewne pomysły, jak to zrobić. Myślę, że na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
Co planujesz na ferie? Czy jakieś inne zajęcia niż do tej pory?
Do tej pory do grupy uczęszczały osoby starsze. Zajęcia, które odbędą się w drugim tygodniu ferii, będą zajęciami otwartymi, na które serdecznie zapraszam młodzież z gimnazjów i szkół średnich. Z racji niedużej ilości czasu, warsztaty te będą swojego rodzaju prezentacją możliwości, jakie daje udział w grupie filmowej. Na pierwszych omówimy podstawowe zasady kręcenia filmów, tworzenia fabuły, pracy z kamerą, zbierzemy pomysły na film i zorganizujemy plan zdjęciowy. Następnego dnia zrealizujemy wspólnie nasz pomysł. Każdy będzie miął możliwość zobaczyć, jak wygląda praca na planie. Ostatni dzień zajęć będzie prezentacją nagranego materiału i krótkim kursem montażu. Mam nadzieję, że część osób, które przyjdą do nas w ferie, uda się zachęcić do wpisania się na stałe w szeregi grupy.
Rozmawiała: Emilia Jakóbczak

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (3929).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.