CSK online zaprasza

Konkurs LUBELSKA WIOSNA – I Biennale Malarstwa

Zgłoszenia do 15 LUT 2021

lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

Ruszył ogólnopolski konkurs malarski LUBELSKA WIOSNA organizowany przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS. Skierowany jest do młodych artystów do 35 roku życia (włącznie), poruszających się w obszarze szeroko pojętego malarstwa, będących absolwentami kierunków artystycznych dowolnej uczelni, zamieszkałych i tworzących w Polsce. LUBELSKA WIOSNA wypełnia lukę w ofercie konkursowej, skupiając uwagę na malarzach w najtrudniejszym okresie twórczości i jednocześnie nie ograniczając twórców jeśli chodzi o tematykę, technikę i konwencję malarską. Ma za zadanie upowszechnianie kultury wysokiej w obszarze malarstwa współczesnego, przy jednoczesnym pobudzaniu aktywności twórczej młodych artystów. W roku 2021 odbędzie się po raz pierwszy, przyjmując formę biennale.

Pula nagród: 45 tys. zł!

Szczegóły na: lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

Klub Muzyczny CSK | #JAZZwCSK

Muzyka Polska. Andrzej Jagodziński TRIO i Agnieszka Wilczyńska | koncert online

27 STY 2020 | od godz. 18:00

www.spotkaniakultur.com, facebook.com/cskwlublinie

Kolejna odsłona koncertów #JAZZwCSK online! Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na koncert „Muzyka Polska” – Andrzej Jagodziński TRIO i Agnieszka Wilczyńska.

Projekt Trio Andrzeja Jagodzińskiego to propozycja łącząca elementy muzyki ludowej, klasycznej i jazzowej. Poprzednie projekty tria wykorzystywały oryginalne kompozycje klasyczne (Fryderyk Chopin, Ludwik van Beethoven) jako tematy do improwizacji jazzowej. Można by je określić́ jako „klasyka na jazzowo”.

Nowa propozycja zmierza w odwrotnym kierunku tzn. muzyka ludowa i jazz – klasycznie. Transkrypcje polskiej muzyki ludowej i kompozycja Krzysztofa Komedy są przedstawiane jako rozbudowane utwory, zawierające elementy charakterystyczne zarówno dla: muzyki poważnej (przetworzenia, praca motywiczna, kontrapunkty), oraz jazzu (improwizacje).

Podczas koncertu wykonywane są̨ także małe formy Fryderyka Chopina. Całość́ zaaranżowana jest na wykonawców jazzowych.

Zapraszamy również na dostępne już koncerty #JAZZwCSK online!

The Sound Pack | link do koncertu

Wilcze Jagody. Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński | link do koncertu

KINO CSK

MOJEeKINO.pl | wirtualne Kino CSK

Zapraszamy do wirtualnej sali kinowej CSK na platformie MOJEeKINO.pl. Blisko 100 znakomitych filmy do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

Szczególnie polecamy:

15. Festiwal AfryKamera 2020

21-30 GRU 2020

www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin | mojeekino.pl/show/afrykamera

Wirtualne Kino CSK na platformie MOJEeKINO.PL zaprasza na 15. edycję festiwalu filmowego AfryKamera – największego wydarzenia kulturalnego w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconego Afryce.

Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. W kinie Senegalu, Mali czy Wybrzeża Kości Słoniowej widać wyraźne wpływy klasyków kina afrykańskiego. Mamy też kino egipskie, bardziej mainstreamowe, jest kino Maghrebu, mocno inspirowane filmem francuskim i włoskim. To jednak tylko część Afryki, którą zresztą sami jako AfryKamera cały czas odkrywamy i coraz bardziej doceniamy jej różnorodność oraz bogactwo”. (Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu).

Celem festiwalu jest prezentacja bogatej oferty kina afrykańskiego – wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią, wręcz przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię. W programie tegorocznej edycji znalazły się między innymi filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu Africa Moving, czy blok Chinafryka, w którym przyjrzymy się wspólnie wpływowi Chin na tamtejsze rejony. Ponadto w ramach sekcji Afroszorty odbędą się pokazy filmów krótkometrażowych, organizowane we współpracy z rwandyjskim Mashariki African Film Festival, które jak w soczewce pokazują przemiany społeczne i kulturowe w Rwandzie.

Podczas tegorocznego festiwalu pokazanych zostanie ponad 30 tytułów, a dodatkowo na MojeEkino.pl znajdzie się kolejnych 10 filmów z archiwów AfryKamery.

W ramach 15. edycji festiwalu organizatorzy przygotowali też muzyczną niespodziankę. Specjalnie na tę okazję w Republice Południowej Afryki powstał zespół Placeholder. Koncert grupy odbędzie się 21 grudnia 2020!

STRONA FESTIWALU: www.afrykamera.pl

Zachęcamy do oglądania filmów w wirtualnej sali kinowej CSK platformie www.mojeekino.pl .

WYSTAWY

Wystawa „Wzory Lublina”. Tomasz Smutek

od 16 GRU 2020 | online od 18:00

Ciche Kąty | online na spotkaniakultur.com oraz facebook.com/cskwlublinie

Wystawa prezentuje kolekcję wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta Lublina. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb.

Na zdjęciach swoje miejsce znalazły takie obiekty jak budynek Centrum Spotkania Kultur, Biblioteka UMCS, nieistniejące Kino Kosmos, Gmach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Zamek Lubelski, Wieża Trynitarska, Stołówka Akademicka UMCS, Plac Litewski, Archikatedra Lubelska i kamienice Starego Miasta.

W zamierzeniu opracowane wzory mają stworzyć szansę na oryginalną promocję miasta. Można je wykorzystać na różnego typu produktach – takich jak ubrania (koszulki, bluzy) papiery ozdobne, nadruki na opakowaniach, ale również na produktach promocyjnych miasta Lublina (torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki, filiżanki itp.).

Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów naszego miasta, na podstawie których powstały.

Filmowa zapowiedź wystawy…

Wystawa pokonkursowa „Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki”

do 22 STY 2021

Galeria Wystaw Czasowych -1 | CSK

Tradycja Lubelskich Salonów Sztuki sięga czasów powstania lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w 1936 roku. Ich kontynuacją są organizowane od 1993 roku wystawy Wschodniego Salonu Sztuki, jako cykliczne prezentacje sztuki współczesnej we wschodniej Polsce. Tegoroczny jubileuszowy 25. Wschodni Salon Sztuki został zorganizowany w nowej konkursowej formule. Prezentowane na wystawie dzieła reprezentują różnorodne tendencje, poszukiwania oraz wrażliwość artystyczną zarówno w zakresie formy jak i treści. Są przyczynkiem do pogłębionej refleksji na temat aktualnej sztuki i jej sytuacji w kontekście sztuki europejskiej oraz światowej.

– relacja z ogłoszenia wyników na facebook.com/cskwlublinie

Sebastian Kubica. Wystawa plakatów

do 24 STY 2021

Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie)

Zapraszamy do Galerii Saskiej, gdzie można podziwiać prace Sebastiana Kubicy – wybitnego grafika, ilustratora, projektanta i rysownika. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie kieruje autorską pracownią plakatu i ilustracji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów szkół artystycznych w Polsce oraz w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech, Chile, Chinach, Islandii czy Panamie. Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobywca wielu nagród w dziedzinie plakatu i ilustracji.

W każdym plakacie autorstwa Sebastiana Kubicy widać namysł nad formą oraz przekorę w traktowaniu treści. Ważnym elementem dla niego jest również kolor – artysta stosuje kontrasty, używa barw nasyconych.

Wstęp wolny!

Zapraszamy na przedświąteczne zakupy do Sklepiku Kulturalnego CSK czynny codziennie w godzinach 10:00-18:00.

W razie pytań proszę o kontakt.

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek