W dziale | Fakty

O Wołyniu na konferencji w Starostwie

Opublikowany 26.02.2020

Konferencję historyczną pt. „Pamięć o Wołyniu” zorganizowano 21 lutego w Starostwie Powiatowym w Lubartowie pod patronatem honorowym starosty Ewy Zybały. Organizatorkami były Antonina Telicka – Bonecka, doradca metodyczny Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Dorota Bułgajewska – Muzyka nauczyciel historii w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie.

Konferencja była przeznaczona dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie ze szkół powiatu lubartowskiego oraz dla osób zainteresowanych historią Wołynia. Wzięli w niej też udział przedstawiciele lokalnych samorządów, placówek kultury, regionaliści, radni powiatowi. Jej część stanowiła wystawa Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pt. „Niedokończone msze wołyńskie”, o której opowiedział Marcin Sułek. Poświęcona była duchownym zamordowanym na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów, Sowietów i Niemców.

Podczas spotkania było kilka wykładów. „Pamięć o Wołyniu” przywołał Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Mówił o genezie ludobójstwa na Wołyniu oraz o współczesnych spojrzeniach na tragiczną historię polsko- ukraińską: – W relacjach ocalałych mieszkańców Wołynia spotykamy sie ze stwierdzeniem, że jeśli mają zginąć, to od kuli, żeby to była szybka śmierć – mówił Leon Popek.

„Letnie wyjazdy na Wołyń” przedstawił Piotr Gawryszczak z Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie, a wykład pt. „Wołyniak na emigracji” – Jacek Bury. Przybliżył on postać por. Władysława Czermińskiego „Jastrzębia”, dowódcy jednego z batalionów 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. – Zamordowano co najmniej 60 tysięcy Polaków. Apogeum zbrodni był 11 lipca 1943 roku. W ciągu jednego dnia UPA zaatakowała 99 polskich wsi, tego dnia zginęło 8-10 tysięcy Polaków – wspominał Jacek Bury. Na zakończenie o walkach 27 WDPAK od jej sformowania na Wołyniu do rozbrojenia w Skrobowie opowiedział Mariusz Stefański z lubelskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. W części artystycznej był występ młodzieży z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie.

Sylwia Cichoń

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7187).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.